Alates sügisest saavad asulad tellida pargipinke ja prügiurne kindlast kohast

Ain Alvela 14. august 2006, 00:00

Kui siiani olid omavalitsused hädas oma parkide ja kõnniteede istekohtadega varustamisega, sest polnud lihtsalt nende tegijaid, siis ASi Frog ligi 50 miljonit krooni maksma minev tehas spetsialiseerub just linnamööbli valmistamisele.

Frogi ühe omanikfirma, ASi Veeseadmed juhatuse esimees Leino Pank prognoosib, et linnamööbli osakaal ettevõtte 55 miljoni krooni suurusest müügitulust jääb esimesel aastal viie miljoni krooni kanti.

Oma tegevuses näeme kahte suunda. Esiteks, et teeme valmis mingi hulga n-ö standardlahendusega valmisasju. Teiseks, kui näiteks omavalitsusel on umbkaudne nägemus oma soovidest olemas, siis pakume välja omapoolsed lahendused," selgitab Leino Pank ettevõtte tööpõhimõtteid. Suurt potentsiaali klientidena näeb ta kinnisvaraarendajates, kes tulevikus peaksid hakkama senisest rohkem mõtlema oma arenduspiirkondade terviklike kontseptsiooniideede väljatöötamisele.

"Kui võrrelda meie pealinna mõne Soome väikelinnaga - Lahti või Poriga näiteks, siis võib öelda, et meil on linnamiljöö kujundamisel veel tohutult arenguruumi," ütleb Pank.

Eeskujuks seab Leino Pank Pärnu rannapromenaadi. "Seal on asi tõesti läbimõeldud," märgib ta.

Harku abivallavanema Vello Viiburgi sõnul on uus rajatav ettevõte oluline vallale eelkõige töökohtade loomise mõttes. Vallaelanikud, kes varem olid sunnitud Tallinnas või Keilas tööl käima, võivad nüüd töökoha leida kodu lähedal.

Pärnu linnavalitsuse majandusosakonna juhataja Olav Avarsalu tõdeb, et linnas on hulgaliselt vanu pargipinke, mille praegusel kujul hooldamine muutub juba mõttetuks, mistõttu spetsiaalse linnamööbli tehase turuletulek on talle igati meeltmööda. Seda enam, et siiani on suurem osa Pärnu pargipinkidest tulnud hoopiski piiri tagant, kuna Eestis puuduvad asjast huvitatud tegijad.

Probleemi näeb Avarsalu selles, et seaduse kohaselt peab omavalitsus sellist laadi tellimused korraldama hankekonkursi korras.

"Just pargipinkidega on meil kitsas käes, neid pole eriti kusagilt saada," nendib Avarsalu. "Praegu on niimoodi, et linna kunstnikud ja arhitektid lappavad katalooge ja siis tellitakse sobilikud pingid nende kaudu, valdavalt välismaalt."

Olav Avarsalu hinnangul on mõistlik selline variant, et linna arhitektidel on mingi piirkonna kujundus välja töötatud, siis saame korraldada juba ka konkreetse hinnapakkumise.

Konkurentsi suurenemine linnamööbli tootmises on kindlasti tervitatav. Loodetavasti saab linn tulevikus seeläbi nõuda rohkem parema kvaliteedi ja hinna suhtega tooteid.

Linnamööblit tellitakse uute objektide ehitusel vastavalt koostatud projektidele paljudelt erinevatelt tootjatelt, täiendavalt vajamineva linnamööbli tellimise aluseks on tavaliselt parima hinna pakkumised.

Linna haljasalade ja parkide olukord on erinev. On palju heas korras parke ja haljastuid, on ka renoveerimist vajavaid. Seniajani on väga palju tööd ära tehtud. Pargid ja linna haljasalad on muutunud linlaste seas populaarseteks vaba aja veetmise kohtadeks. Parkidesse on tekkinud atraktiivseid elemente, mis kutsuvad inimesi promeneerima.

Järgmisel aastal lisandub Kadriorgu lastepark 15 atraktsiooniga, kohvik ja palju muud. Parkide turvalisus on tõusnud tänu pargivahtide kohalolekule.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing