Tartu kõrghoonete ehitusel põimuvad linnajuhtide äri- ja sugulussuhted

17. august 2006, 14:07

Tartu linnavalitsuses eile politseihaaranguks alust andnud nn Tigutorni ehitusel põimuvad Tartu linnajuhtide äri- ja sugulussuhted.

Tigutorniks ristitud kõrghoonet ehitab AS Linnaehitus, mille nõukogu juhib Tartu linnavolikogu aseesimehe Hannes Astoki tädipoeg Alar Kroodo. Link Tartu linnavolikogusse tuleb Linnaehitusest ka veel mitme Tartu linnas arendamist ootava krundi omanikfirma Kvintett Kinnisvara OÜ kaudu, mille juhatusse kuulub lisaks Alar Kroodole, Linnaehituse juhatajale Kalev Kasele ka Tartu linnavolikogu arengu- ja planeerimiskomisjoni esimees Verni Loodmaa.

Detailplaneeringu järgi peaks Tartusse aadressile Väike-Turu 5 kerkiv Tigutorn olema maksimaalselt 70 meetrit kõrge, kuid Linnaehitusele andis linnavalitsus loa seal püsti panna 83 meetri kõrguse hoone.

Eile otsis politsei Tartu linnavalitsusest dokumente, mis seotud Tigutorni detailplaneeringu ning ehitusloaga. Tartus linnaplaneeringuid kureeriv abilinnapea Anto Ili ütles, et politsei ei soovinud muud kui koopiaid dokumentidest. 'Arvuteid nad kaasa ei viinud, linnavalitsuse töötajatelt ütlusi ei võtnud,' rääkis Ili. 'Juhatasime nad linnavalitsuse arhiivi, kus nad said soovitud dokumentidest koopiad teha.'

Ili ütles, et Tartu linnavalitsuses on Tigutorni kõrgusega seonduvat mitu korda arutatud ning linnavalitsuse hinnangul ei ole mindud vastuollu majanduse- ja kommunikatsiooniministri määrusega, mille järgi hoone täiskõrgust mõõdetakse alumise korruse põrandast kuni viimase korruse vahelaeni. 'See osa, mis Tigutornis ületab 70 meetri piiri, on vaateplatvorm, rohkem nagu iluasi,' ütles Ili. 'Loomulikult mitte pole otsused lubada sellinst asja seotud mingite isiklike või sugulussuhetega, sellise otsuse tegi linnavalitsus.'

Verni Loodmaa sõnas, et ta ei oska arvata, kes võiks olla eilse 'rünnaku' taga. 'Tartu kesklinna kerkib Tigutorni näol ilus hoone, miks peaks keegi selle vastu olema,' sõnas ta. Tigutorni arendusprojekt maksab 240 miljonit krooni ja hoone peaks valmis saama järgmise aasta lõpuks.

Kes kriminaalasja Tigutorni detailplaneeringu ja ehitusloa erinevuse uurimiseks algatas, pole teada. Umbes kuu tagasi sai Tartu linnavalitsus anonüümse pöördumise, kus kirjeldatakse väidetavaid mahhinatsioone detailplaneeringutega Tartus.

Kvintett Kinnisvara kinnisvaraarendusplaanidest rääkides sõnas Loodmaa, et sel kevadel kinnitas Tartu linnavalitsus detailplaneeringu, mille alusel Kvintett Kinnisvara võib Turu jalakäijate silla lähedusse ehitada kuni 15 korrusega kõrghoone. Tänavu jaanuaris asutatud Kvintett Kinnisvara ostis kõnealuse kinnistu samuti tänavu kevadel. Vaid paar aastat tagasi soovis naaberkrundi omanik omakorda Emajõe äärde 15 korrusega kõrghoonet ehitada, kuid toona seisis Tartu linnavalitsus sellele plaanile kindlalt vastu, sest vaid mõnisada meetrit praegu planeeritavast kõrghoonest eemale jääv hoone ei sobivat Tartu linnapilti.

Loodmaa sõnul ei saa tema ametikohaga volikogus ja Kvintett Kinnisvaraga seoses rääkida huvide konfliktist, sest Kvintett Kinnisvara krundile kõrghoonet lubavat detailplaneeringut menetleti täpselt samamoodi nagu kõiki detailplaneeringuid Tartu linnas. 'Ma ei näe ka põhjust, et ma linnavolikoguliikmena peaksin lõpetama igasuguse äritegevuse, see oleks ju absurd,' lisas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing