Eramukruntide hind tõusutrendis

Liis Kängsepp 21. august 2006, 00:00

"Hetkel on trendikam osta maad, paarismaja või ridamaja kui korterit," sõnas kinnisvarabüroo Uus Maa tegevjuht Jaanus Laugus. "Selge nõudluse fookus on seal."

Kui tänavu esimeses kvartalis tehti statistikaameti andmetel hoonestamata kinnistute ostu-müügitehinguid kokku 2,9 miljardi krooni eest, siis teises kvartalis ulatus tehingute väärtus 5,3 miljardi kroonini. Tehingute arv tõusis üle 3800, mis on 600 võrra rohkem kui esimeses kvartalis.

Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Peep Sooman selgitas, et eelmise aasta lõpus tõusid korterite hinnad nii kõrgele, et uue kodu soetajad peavad pigem otstarbekaks krundi ostmist ja oma maja ehitamist. Näiteks kui kolmetoalise paneelmaja korteri müügihind oli 1,5 miljonit krooni ja krunt maksis 0,7 miljonit, siis krundile laenu peale võttes sai 1,7 miljoni eest juba üsna korraliku maja ehitada.

"Nüüd sai ta 4000-5000kroonise kuumakse eest eramaja, kõrvale sauna, suurema elamispinna ja krundi, kus saab rahulikult ringi paterdada, ilma et keegi võõras seal jalutab," rääkis Sooman. "Väga paljud noored on seda teed läinud. Trend on süvenev."

Korterist loobumist ja selle asemel maja ehitamist linna lähedale ei ole näha mitte ainult Tallinnas, vaid ka Tartus ja Pärnus, kinnitas Jaanus Laugus. "Kevadest saati on hoonestamata kinnistu leidmine elamisotstarbeks keeruline, kui mitte võimatu, käes on tõeline defitsiit," selgitab Laugus. "Linnalähedaste kruntide hinnad on üles läinud."

Kui Laugus peab krundihindade keskmiseks tõusuks umbes kolmandikku, siis Soomani hinnangul on krundihinnad üles läinud isegi kaks korda. Mõlemad ennustavad, et maa hind tõuseb tulevikus ilmselt veelgi.

"Kinnistute hind ei ole langemas. Ennustaks, et elamisotstarbega kinnistu hind on selgelt tõusev aasta lõpuni kindlasti," sõnas Laugus.

Soomani hinnangul on maa pikaajalises perspektiivis kindel investeering, sest selle väärtus pidevalt kasvab. "Eks inimesed on selle ära tajunud," sõnas ta. "Varem ei olnud inimeste teadvuses isegi seda mõtet, et võiks endale maja osta. See tundus nagu kauge unelm."

Ober-Hausi Kinnisvara tegevjuht Hindrek Leppsalu usub, et kolmandas kvartalis tervikuna kinnisvaratehingute arv suureneb, kuid see ei pruugi tähendada hinnatõusu. Tema sõnul oli tänavune esimene kvartal aeglasem, sest eelmisel aastal tõusid korterite hinnad kuni 50 protsenti ja inimesed vajasid aega harjumiseks. "Nüüd hakatakse harjuma, et hinnad ongi sellised," sõnas ta.

"Turg on settinud, vesi on selgem," lisas Leppsalu, kes hinnalangust kinnisvaraturul mitte mingil juhul ei näe ning seda eriti uute objektide puhul.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:12
Otsi:

Ava täpsem otsing