USAs on ohtlik olla kalamees, Eestis hoopis kinnisvara- ja ärimees

Harry Tuul 21. august 2006, 00:00

Kuigi USAs on arvuliselt kõige ohtlikumad ametid sõidukijuht 993 surmajuhtumiga, talutööline 341 ja ehitustööline 339 hukkunuga aastas, siis suhtarv 100 000 töötaja kohta pöörab järjestuse ümber, kirjutas CNNMoney.com. Nimelt selgub, et möödunud aastal oli USA kõige ohtlikum amet hoopis kalamees, kelle huku tõenäosus oli koguni 30 korda kõrgem kui tavalisel töötajal. Lisaks rasketele ilmastiktingimustele ohustavad kalamehi ka laeval olevad tööriistad.

Teisel kohal USAs on palgiparvetajad, kes tegelevad suurte raskustega ja seda eraldatud või raskesti ligipääsetavates kohtades. Kolmandal kohal on lendurid.

Eestis on kurba edetabelit otstarbekam koostada õnnetusjuhtumite arvu järgi, sest surmaga lõppevaid õnnetusi on õnneks arvuliselt vähe. Tööinspektsiooni viimasest kokkuvõttest selle poolaasta kohta selgub, et arvuliselt on enim õnnetusi puidutöötlemises ja puittoodete tootmises 194. Kui aga vaadata õnnetuste suhet selle ala töötajate arvu, oli Eesti kõige ohtlikum tegevusala 1348 tööõnnetusega kinnisvara-, üürimis- ja äritegevus, mis on ligi viis korda keskmisest (286) ohtlikum. Alles seejärel tulid ehitus (1232) ja puidutöötlemine (915).

Tööinspektsiooni avalike suhete nõuniku Tõnu Vare sõnul on kontoritöötajatega rohkem tööõnnetusi juhtunud ka Soomes, nagu ka hulgi- ja jaekaubanduses. "Seal on küllaltki palju naisterahvaid ja võib-olla nendega juhtuvad kergemini igasuguseid kukkumised ja muud vigastused," arvas Vare, kelle sõnul loetakse õnnetuseks ka toolist mööda istudes saadud sabakondi vigastust.

Möödunud aastal oli kõige ohtlikum töötada tööstuses, kus õnnetused toimusid keskmisest (554 õnnetust 100 000 töötaja kohta) 2-3 korda sagedamini kui mujal: kemikaalide ja keemiatoodete tootmises 1766, puidutöötlemises 1472 ja mööblitööstus 1136.

Vare sõnul registreeritakse kahjuks Eestis tööõnnetusi Euroopa Liidust 6-8 korda vähem. "Kuni meil ei ole tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustust, seni pole ka täpset ja võrreldavat statistikat tööõnnetuste kohta," lisas ta.

Aasta seitsme kuu esialgsetel andmetel registreeriti tööinspektsioonis 17 surmaga lõppenud õnnetust, neist 12 olid tööõnnetused, kus töötaja hukkus tööülesande täitmisel. Kõik tänavu tööõnnetuses hukkunud olid mehed, neist vanim 61aastane ja noorim vaid 20aastane.

Ainuüksi juulis hukkus töökohuseid täites kaks inimest. 13. juulil sai Tartumaal kaabli paigalduse käigus 41aastane mees Sojamaa alajaamas pinge all olevalt kaablilt surmava elektrilöögi. 27. juulil jäi aga Tartumaal 52aastane mees talus masina vahele, mis purustab loomadele sööta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:12
Otsi:

Ava täpsem otsing