Antarktika kohal oleva osooniaugu laienemine peatus

23. august 2006, 12:08

USA juhtivate teadlaste hinnangul peatus Antarktika kohal asuva ulatusliku osooniaugu laienemine ning loodetakse, et osoonikiht võib lõplikult taastuda.

ETV24 vahendab BBCd, et rahvusvaheliste kokkulepete kohaselt lõpetati osoonikihti lõhkuva kemikaali CFC kasutamine 1986. aastal, kui osooniauk Antarktika kohal avastati. Nüüd loodetakse, et lähema 60 aasta jooksul võib osooniauk kaduda.

'Ma olen väga optimistlik, et me võime saada kunagi normaalse osoonikihi, mitte minu, aga võib-olla teie eluaja jooksul,' ütles Ameerika Ühendriikide Rahvusliku Ookeani ja Atmosfääri Administratsiooni direktor David Hofman.

Ka professor Susan Solomon vaatas tulevikku optimistlikult, kuid pidas samas väga oluliseks protsessi teaduslikku jälgimist. 'Ma arvan, et on väga oluline kindlustada, et me tõesti mõõdame osooni - mitte ainult selle halvenemist, vaid ka tegelikku paranemist, et olla kindlad rahvusvaheliselt astutud sammude efektiivsuses.'

Praegu on Antarktika kohal olev osooniauk umbes sama suure pindalaga kui Põhja-Ameerika, olles suurimaid Maa atmosfääris.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing