Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Esimene vabaõhufilmifestival näitab armastuse mitut nägu

Christel Karits 25. august 2006, 00:00

Esimene vabaõhufilmifestival Eestis - "tARTuFF - armastuse mitu nägu" - algab Tartu Raekoja platsil laupäeval, 26. augustil kell 20. Nagu nimigi ütleb, on festivali keskne teema armastus ja tema erinevad variatsioonid. Iga päev toob ekraaniarmastuse publikuni erinevas vormis - suurena, seebisena, tapvana või piirituna. Viimase päeva teemaks on siiski Happy End.

Raekoja platsile, mis mugandatakse kinosaaliks, paigaldatakse Eestis esmakordselt esitletav massiivne vabaõhukino: ekraan mõõtmetega 10×20 meetrit, moodne projektsiooniaparatuur ning spetsiaalne helisüsteem, mis jaotab filmide heli ühtlaselt kogu platsi ulatuses.

Kinoekraan paigutatakse Raekoja platsile purskkaevu ette suunaga Emajõe poole. Samuti tuuakse platsile 1000 seljatugedega istekohta ning publikut teenindavad lisakohvikud.

Avafilmiks on USA ja Suurbritannia koostöös 2005. aastal valminud film "Mina ja sina ja kõik meie tuttavad" ("Me and You and Everyone We Know") ning festivali lõpetab Pedro Almodóvari viimane linateos "Volver".

Korraldaja Helmut Jänes soovitab aga aega varuda kolmapäeva õhtu viimaseks seansiks, kui linastub režissöör Fatih Akini 2003. aastal valminud film "Vastu seina".

Türgi päritolu saksa lavastaja Fatih Akini film on kirglik ja traagiline lugu, mis ületab riikide ja rahvuste piire.

Cahil ja Sibel kohtuvad psühhiaatriahaiglas pärast seda, kui mõlemad on püüdnud ennast tappa. Sibel soovib pääseda Türgi ühiskonna pealesurutud traditsioonidest ja ainsa pääseteena näib olevat formaalne abielu mõne türgi mehega, selleks pöördub ta sooviga Cahili poole. Perekondlikest sidemetest vabanemine osutub siiski keerulisemaks, kui naine seda arvata oskas.

"Vastu seina" on täis elulusti ja masendust, siirust ja kompromissitust aga ka enesehävitamist ja rock'n'roll'i.

Kohtuvad mees, kes tahab elust lahkuda, ja naine, kes tahab elult võtta rohkem, kui tema keskkond talle võimaldab.

Lisaks melodramaatikale lisab Akin siia ka etnilise ja urbanistliku kultuuri vastanduse - režissöör näib küsivat, kui olulised on siis inimesele popkultuurist läbi põimunud ühiskonnas ta juured ja üha võõramaks muutuvad traditsioonid.

2004. aasta Berliini festivalil võitis "Vastu seina" parima filmi Kuldkaru auhinna, samuti valis Euroopa Filmiakadeemia selle draama aasta parimaks tööks.

tARTuFFi festivalist on võimalik osa saada ka Tartu Ülikooli Keemiahoone ringauditooriumis, kus linastuvad kultuuritolerantsiteemalised mängu- ja dokumentaalfilmid, ning Eesti Rahva Muuseumis, kus esitletakse Krzysztof Kieslowski filmide eriprogrammi ning režissööri fotonäitust.

Lisaks filmiprogrammile toimub 30. augustil TÜ Raamatukogu konverentsisaalis rahvusvaheline konverents "Kultuuriline tolerantsus rahvusvahelises perspektiivis" koostöös USA, Kanada, Prantsuse, Saksa ja Taani saatkondade ning kultuuriesindustega.

Filmiprogramm ja konverents on kõigile tasuta.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:41
Otsi:

Ava täpsem otsing