Alexela kaalus ka börsileminekut

Lauri Matsulevitsh 30. august 2006, 00:00

"Kaalusime seda ühe korra, 1997. aasta septembris. Kuid kohe lõhkes ka börsimull ning sellest on halvad mälestused jäänud ja rohkem pole börsilemineku peale mõelnud," meenutas Alexela juhatuse esimees Heiti Hääl.

Ka ise pole ta börsi vastu suuremat huvi tundnud. "Mul on siiamaani jätkunud fantaasiat oma ettevõtetega tegelemiseks ja seepärast olen keskendunud strateegilistele investeeringutele, mitte finantsinvesteeringutele," põhjendas ta aktsiaturgudest eemale hoidmist. "Nii saab riske ise juhtida. Ei näe, et peaksin seda suhtumist lähitulevikus muutma."

Hääl möönis, et kütuseäri on väga kapitalimahukas valdkond ning börs on kütusefirma jaoks üks võimalus raha kaasata. Raha leidmisega on Alexela siiani hakkama saanud. Kevadel osteti UnoX tanklakett ning siis aeti läbi suunatud aktsiaemissiooniga, mille käigus omandas ettevõttes 44protsendilise osaluse Oleg Ossinovski.

Teine börsilemineku eelis oleks aktsionäride kaudu klientide võitmine. "Börsile minekul oleks mõtet, kui õnnestuks kujundada üldrahvalik ettevõte, nagu näiteks Viking Line Ahvenamaal, et igal elanikul oleks üks aktsia. See tagaks väga tugeva kliendisuhte," nentis Hääl. Kui tegemist on jaetarbijale suunatud ettevõttega, siis saab firma kasu ka börsiga kaasnevast suuremast tuntusest.

Lisaks tekib aktsionäridel võimalus oma osalust kergemini hinnata ja müüa ehk "garanteeritakse omandi likviidsus", nagu Alexela juht ise nimetas. Aktsiate noteerimise miinusena nimetas Hääl suurt aruandluse mahtu, mis kahandab paindlikkust ja tekitab administratiivse lisakoormuse.

Pärast UnoX tanklate ostu on Alexelast saanud tanklate arvu poolest suurim kütuse jaemüügikett Eestis. Uusi ülevõtmisi praegu plaanis pole, keskendutakse UnoX ja Alexela ühendamisele ning sünergiale sellest investeeringust.

Tundsin huvi, mis saab Alexelast siis, kui tänavatel hakkavad sõitma ainult elektriautod. "Siis müüb Alexela kas autosid või elektrit," teatas Hääl.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:13
Otsi:

Ava täpsem otsing