PTA aktsiatega tehtud kahtlane tehing oli tegelikult õnnelik juhus

Tarvo Vaarmets 30. august 2006, 00:00

Janno Kuusemets ostis oma firma kaudu 22. augustil 1550 PTA aktsiat. Samal päeval pärast Tallinna börsi sulgemist teatas PTA Grupp, et omandab 100% ASi Silvano Fashion Group aktsiakapitalist.

Uudis viitas senise börsipäkapiku tohutule kasvamisele, sest väikese börsifirma alla koondatakse mitu korda suurem Silvano, kelle tütarettevõtete hulka kuuluvad Läti juhtiv naistepesu tootja Lauma Lingerie, Valgevene juhtiv naistepesu tootja Milavitsa ning Venemaa rõivaste ja naistepesu jaemüügiketi operaator Linret.

Mastaapide erinevusest ja uudise tähenduslikkusest annab aimu PTA ja Silvano käibe ja kasumi võrdlus - Silvano 2005. aasta käive oli 63 ja kasum 4,1 miljonit eurot, PTA käive samal perioodil oli kõigest 7,3 ja kahjum 0,21 miljonit eurot.

Uudisele eelnenud pisiaktsionäri tehing tekitas küsimuse - kas aktsiaost oli lihtsalt õnnelikult ajastutud või ajendatud siseinfost.

"Aktsiaid hakkasin ostma juba pärast viimase kvartali tulemusi mitu nädalat enne uudist, sest teatavasti ühe päevaga suuri koguseid ei saa, esimese tehingu tegin 2,55 euroga. Enne 22. augustit oli mul juba 3500 aktsiat olemas, siis ostsin 1550 juurde," kommenteeris Kuusemets oma viimase aja tehinguid PTA aktsiatega ning lisas, et PTA laienemisest sai ta teada alles mõni aeg hiljem.

Tohutu kasvamine ja suured numbrid ajasid spekulantidel pea sassi ja aktsia hakkas järgmistel päevadel kiiresti tõusma, ainsaks piduriks näis olevat börsireeglitega kehtestatud maksimaalne 15protsendiline päevasisene kõikumisvahemik. Kahe päevaga tõusis aktsia 46,94 kroonilt 60,24 kroonile.

Analüütikud taolisele reaktsioonile põhjendust ei leidnud, seda enam, et sel ajal teada olnud numbrite järgi ei saanud PTAd ja Silvaonot adekvaatselt võrreldagi. Seepärast võib ka küsida, miks taolise uudise peale peaks üldse keegi aktsiat ostma? Emotsioonide lahtudes on aktsia nüüdseks teinud läbi korrektsiooni ja langenud uudise-eelsele tasemele.

Kahtlusi tekitanud tehingu teinud Kuusemets ütles, et PTA vastu tundis ta huvi, nagu paljud teisedki, lihtsal põhjusel - mees loodab, et PTAst saab teine Baltika.

"Börsil olen spekulatiivse iseloomuga tehinguid teinud vahelduva eduga juba üheksa aastat. Muu hulgas olen ostnud ka Baltika aktsiaid ja nende pealt teeninud," kirjeldas Kuusemets oma börsitegevust.

"Riskid või töötad, niisama raha ei teeni," arvas ta.

Finantsinspektsioon on algatanud PTA laienemisuudisele eelnenud ja järgnenud tehingute kohta uurimise, kuid praegu nad seda kommenteerida ei saanud, sest menetlus ei ole avalik.

"Menetlus käib," sõnas inspektsiooni kommunikatsioonijuht Malle Aleksius eile. Ta ei soostunud ütlema, kas neil on Kuusemetsaga kontakte olnud.

"Mitte keegi pole minuga ühendust võtnud, lugesin oma tehingust Äripäeva artiklist," ütles Kuusemets, kes oli Äripäevale kommentaare andes abivalmis ja detailne.

"Pärast uudist müüsin osa aktsiaid maha vahemikus 3,45-3,95 eurot," ütles väikese kasumi teeninud mees ausalt.

"Nüüd, kui Sakul head tulemused tulevad, mis siis saab! Siis arvatakse, et keegi Saku juhatusest on mulle ka infot andnud," on õlletootja täna avaldatavatele headele tulemustele panustanud Kuusemets liigse tähelepanu pärast mures.

"Varsti ma ei tahagi enam börsil tehinguid teha," ohkab ta lõpuks.

Õnneliku tehingu ajastusega teenimatult mõnevõrra negatiivse tähelepanu alla sattunud väikefirma omanikku võib tõepoolest vaid hea nina puhul õnnitleda, mitte pole vaja talle igati tervitatava börsihuvi eest etteheiteid teha.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:13
Otsi:

Ava täpsem otsing