Ilona Saari asub Preatoni vastu tunnistama videotehnika abil

Anne Oja 07. september 2006, 00:00

Videokonverentsi vahendusel võidakse prokurör Laura Vaigu ettepanekul üle kuulata ka kaks tunnistajat Itaalias, kes ei saanud eile Harju maakohtusse tulla. Varem on teised tunnistajad rääkinud, et maksupettuse korraldas Pro Kapitali kunagine finantsjuht Saari või et nad ei tea toimunust suurt midagi.

Eile kohtus üle kuulatud tunnistajad ei andnud protsessi edasiviivat infot. Vanem daam, kes töötab Preatoni Itaalias asuva firma sekretariaadis alates 1971. aastast, rääkis, et ei olnud Pro Kapitali äridega sisuliselt kursis.

Itaaliast kohale lennanud Pro Kapitali väikeaktsionär kinnitas, et maksuvabasid investeerimisvõimalusi propageeris noor daam firma juhatusest. "Võib-olla et ütles ka, mis ta nimi on, aga ma ei mäleta," lisas kindlustusagendina oma igapäevast leiba teeniv mees. Ainus noor naisterahvas Pro kapitali juhatuses oli Ilona Saari.

Prokurör Laura Vaik ütles eile võtmetunnistajaks peetud Saari kohta, kes advokaatide sõnul peaks Preatoniga ühisel süüpingil istuma: "Kriminaalvastutusele teda võtta ilmselt ei õnnestu."

Enne kohtusse saatmist lahutas prokurör kriminaaluurimisest kõrvale hoidnud Saari materjalid Preatoni toimikutest. Nii jäid koos Itaalia ärimehega maksupettuses vastutust jagama Pro kapital Grupi jurist Aivar Pihlak ning töötaja Angelika Annus.

Praegu varjab Horvaatiasse põgenenud Saari end Šveitsis. Eestisse ning kohtusse tulekust on ta keeldunud väidetava haiguse tõttu. Šveitsi õiguskaitseorganite poole pöördunud prokuratuuril pole seni õnnestunud Saarile tervislikku ekspertiisi teha.

Endiselt lõpetamata Saari kriminaalasi on identne kohtusse jõudnuga, mis tähendab, et naine võib ütluste andmisest kas keelduda või enda kaitseks suisa valetada. Seetõttu protestisid kaitsjad eile häälekalt ka videokonverentsi kavandamise ning Saari tunnistajaks kutsumise vastu.

Kohtunik Eha Popova kommenteeris: "Selge on see, et ta (Saari - toim.) ei kanna vastutust valeütluste andmise eest."

Aivar Pihlak ütles: "Prokuratuuri seisukoht pole põhjendatud ega õigustatud. Olen videokonverentsi vastu." Preatoni ja Annus sõnasid, et vajavad oma seisukoha kujundamiseks aega.

Videoülekuulamiste ettevalmistuseks kulub kolm kuud. Kas ja kuidas videokonverentsi istungeid peetakse, otsustab kohus 20. septembril.

Ernesto Preatonit süüdistatakse selles, et ta koos Aivar Pihlakuga jättis registreerimata Baltic Investments Ltd püsiva tegevuskoha ja esitamata 1997., 1998. ja 1999. aasta tuludeklaratsiooni, mille tõttu jäi maksudena Eesti riigi eelarvesse laekumata 23,9 miljonit krooni.

Samuti süüdistatakse Preatonit isiklike tulude varjamises ja valeandmete esitamises füüsilise isiku tuludeklaratsioonis 1997. aasta kohta. Selle tulemusel jäi maksudena laekumata 26,6 miljonit krooni.

Maksuameti juures tegutsenud maksupettuste uurimise keskus (MUK) alustas kriminaaluurimist 2001. aasta juulis ajakirjanduses avaldatud artiklite põhjal.

Kohtuistungite jada läks lahti alles 2004. aasta novembris. Eelnevalt pidasid Preatoni kaitsjad läbirääkimisi, et leida kohtupingi nühkimise asemel muid võimalusi. Preatoni oli valmis tasuma kõik maksud ja teist sama palju juurde maksma, kuid prokurör keeldus kokkuleppest.

Kui protsess venib, aegub Preatoni kriminaalasi 30. juunil 2010. Prokuratuuri andmetel aegub vastutusest kõrvale hoidva Ilona Saari kriminaalasi 15 aastat pärast maksupettuse toimepanemist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:14
Otsi:

Ava täpsem otsing