Reede 9. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Poliitiline prostituut ei muutu valimiskabiinis aadlipreiliks

ÄP 08. september 2006, 00:00

Kui Reformierakonna juhid eesotsas Andrus Ansipiga lubasid asuda riigieelarve rahaga presidenti valivate vallajuhtide ära ostmist takistama, oli suurem jagu omavalitsusjuhte juba Edgar Savisaare ja Villu Reiljani poolt ära ostetud ning Arnold Rüütli selja taha joondatud.

Äripäev taunib omavalitsusjuhtide käitumist. Riigieelarvest raha eraldamise lootuses parteisid vahetavaid kohalikke vallajuhte võib nimetada ka poliitilisteks prostituutideks.

Keskerakond ja Rahvaliit on tabanud ära omavalitsusjuhtide nõrga koha. Savisaar ja Reiljan on teinud riigieelarvest vallajuhtidele kuldsed käerauad. Sidudes neile riigieelarvest raha eraldamise parteilise kuuluvusega, saavutavad nad selle, et üha suurem hulk omavalitsusjuhtidest otsustab hüpata üle nende poolele.

Vallajuhid põhjendavad erakonnavahetust pragmaatilisusega. "Kui te arvate, et mõni vallajuht vahetab erakonda ideoloogia muutumise tõttu, siis nii see küll pole. Ma ei tee saladust, et Riigikogus opositsioonis oleva erakonna liikmena on raske vallale raha saada. Kuid koolid vajavad remontimist ja raha saamiseks astusingi Keskerakonda," avab poliitikute räpaste mängude tagamaad Hanila vallavanem Arno Peiksar 24. augusti Päevalehes. Ta ütles, et vallale lubati kuni 12 miljonit krooni.

Parteide vahetamise põhjuseks on kartus muutuda vallarahva silmis ebapopulaarseks. Kui sinu kuulumine valesse erakonda tähendab seda, et sina riigilt koolide või spordirajatiste ehitamiseks ja remondiks raha ei saa ning naabervald saab, siis hakkavad vallaelanikud nurisema, miks meie vallas midagi ei tehta. Ja valijate pahameel võib tähendada seda, et järgmistel valimistel sa enam tagasi võimule ei saa. Võimu nimel oma põhimõtetest loobumises ei ole midagi uut.

Selle probleemi puhul tuleb tõsta esile Reformierakonda, kes aitab poliitilise prostitutsiooni vohamisele kaasa. Istudes peaministri toolil ja kontrollides Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe kohta, on oravatel piisavalt võimu vallajuhtide äraostmise takistamiseks. Seda pole aga tehtud.

ETV kolmapäevases saates Foorum kinnitas Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Meelis Atonen, et vallajuhtide ostmise katsed ei ole tulemuslikud, sest Keskerakonnal ja Rahvaliidul on parlamendis vähemus.

Armas Atonen, hilja ärkate. Rong on ammu läinud. Vallajuhtide nn koolikatuste rahadega ostmine sai alguse eelmisel sügisel tehtud lisaeelarvega. See selgub hästi tänase Äripäeva kaaneloost. Just siis otsustasid mitmed seni tulemusetult raha küsinud vallajuhid erakonda vahetada.

Andrus Ansip küll rahustab, et valijamehed on valimiskabiinis üksi ja loodab, et nad teevad otsuse südametunnistusest lähtudes. See on tühi lootus.

Miks aidata presidendiks ja võib-olla ka kevadistel valimistel võimule Savisaare ja Reiljani oponendid? Nii võivad Keskerakonda või Rahvaliitu hüpanud vallajuhid ühtäkki avastada, et neile rahakraani avanud parteid on opositsioonis ja koos sellega lõppenud riigieelarvest laekuv rahavoog. Seetõttu on naiivne arvata, et poliitilist prostitutsiooni harrastavast vallajuhist saab valimiskabiinis korraks põhimõttekindel valijamees.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing