Varumehi vähe alles

Gert D. Hankewitz 08. september 2006, 00:00

2003. aasta oktoobris ilmunud Äripäeva vaatlusloos istus toolil 18 tippjuhti, kes olid firmast lahkunud või sule sappa saanud. Enamik neist on nüüd väärt töökoha leidnud või endale firma teinud. Osa on end proffide meeskonnast üldse maha arvanud ning elab vaikselt, nagu ETK süsteemi kauane juht Mihkel Sims.

Paar meest istub varumehena sisuliselt ka praegu. Näiteks on tagasihoidliku rõiva- ja tekstiililiidu juhi rollis Meelis Virkebau, kes varem juhtis Eesti suurimat tööstusettevõtet Kreenholmi manufaktuuri. Varumehe staatusse sattus pärast eilset valitsuse otsust haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Jaan Kallas, kes ei klappinud minister Mailis Repsiga.

Suurfirmade juhtimisest eemale jäänud tippjuhid ei jää praegu kauaks ootama, vaid leiavad rakendust pigem isiklike firmade eesotsas.

Nii tegi Toomas Peterson koos naisega omanimelise kohviku.

Endine Eesti Statoili tippjuht Epp Kiviaed, kes ka oma äri ajab, võtab olukorra kokku nii: "Oleneb, kas inimene tahab teha ainult vertikaalset karjääri või sobib ka horisontaalne liikumine."

Majandusliku heaolu vähenemisest endised tippjuhid rääkida ei soovi. "Ma ei oleks nii passiivne, kui mul oleks majanduslik surve kindel töö leida," teatab varumeeste pingile sattunud If Eesti Kindlustuse endine juht Olavi Laido.

Kui oled aastat kaks-kolm tippfirma juhina töötanud, oled hea jutumees ja oskad oma teadmisi teistele müüa, kuid karjääritee on peatunud, on uksed lahti mõnes koolitusfirmas. Näiteks Invictas.

Nimetatud koolitusfirmasse on kogunenud sellised nimed nagu Raivo Vare (Eesti Raudtee), Urmo Vallner (Koger ja Partnerid), Mihkel Reinsalu (Eesti Päevaleht), Ants Vasar (Viru Keskus), Juhani Seilenthal.

"Nii lihtne loomulikult pole, et võtame igaüht. Reeglina on nii, et tippjuhid on suurte oskustega, aga koolitamisoskused tuleb alles õpetada," räägib firma tegevjuht Peeter Puskai vastates, kas treeneriks saamiseks on vaja olla vaid tippjuht. Näiteks Urmo Vallner, kes on Koger ja Partnerite juhatuse liige. Ta on meiega koostööd teinud üle kolme aasta. Kaks aastat sellest võttis aega, et saada heaks treeneriks," tõi Puskai näite.

Tippjuhina praegu tööd leida pole tema sõnul raske, kuid silmaring peab lai olema.

Tänavu pani üheksa aastat If Eesti Kindlustust juhtinud Laido ameti maha ning tegeleb nüüd siin-seal juhutöödega. "Igapäevast tööd mul ei ole, hetkel aitan näiteks Soome sõpradel tööstusega tegelevat ettevõtet Venemaa turule laiendada," rääkis mees ja lisas, et kuulub ka mõne ettevõtte nõukokku. "Mul pole isegi mõttesse tulnud aktiivselt tööd otsida," kinnitas Laido. Võimalust taas firmajuhiks tõusta näeb Laido oma firma loomises: "Kui tahad juhtida, siis tuleb ise omale see koht tekitada, kus juhtida." märkis Laido. Pikaaegne kindlustusfirma juht ei välista tulevikus ühtegi tegevusvaldkonda.

"Ei ole enam varumees. Olen selleks liiga vana. Nüüd tegelen lihtsalt oma investeeringute haldamisega," ütleb kunagine ETK juhatuse esimees Sims väsinul vanaisalikul häälel telefonis. Mis investeeringutest juttu, soovib varsti 60aastane mees omavaheliseks jutuks jätta. "Ei ole avalik tegelane enam, asja peab rahulikult suhtuma."

Kolm kuud pärast esimese varumeeste pingi loo ilmumist sai kunagi Tartu Kaubamaja juhtinud Jaan Kallasest haridus- ja teadusministeeriumi kantsler. Küll pole Kallasel ka sel töökohal vedanud, sest just eile vormistas valitsus tema ametist vabastamise, kuna Kallase ja minister Mailis Repsi koostöö ei klappinud.

Aastani 2002 ASi Saksa Auto ja pärast seda 2004. aastani Werolit juhtinud Erki Aavik on tippjuhi ameti vahetanud palgatöö vastu Eesti Mereinstituudi kalabioloogia ja kalanduse osakonnas. Oma tegemisi Weroli juhina iseloomustab Aavik "Viimses reliikvias" kõlanud vend Johannese sõnadega: "Ma tean, et olete sattunud mässajate hulka juhuslikult ja nad ei usalda teid!" Aaviku sõnul oli juhuslik ka tema skandaalseks kujunenud juhikarjäär, kuid saadud kogemust hindab mees kõrgelt. Oma firmat Aavik luua ei kavatse, sest suur vastutus ja mõte mõne alluva vallandamisest teda ei ahvatle.

Neljandat päeva maitseb tööta jäänud tippjuhi leiba Valga Lihatööstuse endine omanik ja senine juht Elmut Paavel.

Lihatööstus müüdi paar aastat tagasi Soome lihakontsernile Atria, Paavel jätkas ettevõtte juhina. Oma edasise tegevuse kohta mees veel suuremat öelda ei oska, kuid usub, et võiks proovida mõnda sarnast ettevõtet juhtida ka tulevikus.

Paavlil tuli lihatööstusest lahkuda firma ostnud Soome omanikega sõlmitud kokkuleppe tõttu. "Nad tegid mulle ettepaneku jätkata madalamal kohal. Ütlesin, et pole huvitatud," nentis Paavel samal päeval, kui ametist lahti sai.

Praegune Eesti Posti juhatuse esimees Raudsepp uueks ametiajaks ei kandideeri, leping Eesti Postiga lõpeb oktoobri lõpus. "Aus vastus on, et ma veel ei tea, mis edasi saab," ütles Raudsepp. Kõigepealt tahab mees aga puhata ja seejärel vaikselt läbirääkimisi pidada.

"Enne uue aasta esimest kvartalit tööle asumiseks ma vajadust ei näe," rääkis ta. Raudsepp ei välista tulevikus oma firma loomist, kuid esialgu loodab siiski jätkata mõne ettevõtte palgalise tippjuhina.

Enne Eesti Posti juhtima asumist 2003. aastal oli Raudsepp neli aastat Rautakesko eesotsas.

Puidutoodete valmistaja Viisnurga juhina firma nõukogu liikmete auahnete plaanide tõttu töö kaotanud Meelis Kukk on jäänud kodulinna ja on ASi Pärnu Vesi juhatuse esimees. "Omal vabal tahtel," vastab mees, kuidas veefirmasse tööle sai.

Endise Kesko juhi Kobini nimel on äriregistri andmeil üle kümne firma, näiteks ehitab ta pakettmaju. Enim seostatakse teda ASiga Ülemiste City, kus ta pole omanik, vaid juht, kuid mis lubab talle miljardilist motivatsioonipaketti, nagu kinnitab omanik Ülo Pärnits.

Pärast Estonian Airi juhi kohalt lahkumist 2005. aasta märtsis sai Urva üle pika aja paar kuud puhata. Üsna kiiresti lükkas ta käima mõned väiksed ettevõtted, näiteks turismiga tegeleva DMC Eesti, mille juhatuse liige ta on.

Põhitöökoht on Urval praegu Hollandi kapitalil põhineva telekommunikatsioonifirma Linxtelecom Estonia juhtimine, kus tema alluvuses töötab kümme korda vähem inimesi kui Estonian Airis. "Eks suure ettevõtte juhtimine on ikka hoopis teine asi, väikses firmas peab ise kõigele käed külge panema," ütles Urva.

2003. aastani Nordea Eesti panka juhtinud Seilenthal asutas pärast tippjuhi ameti pidamist isikliku ettevõtte. Tema juhitav Baltic Mezzanine on Baltimaades finantseerimisteenust pakkuv firma. "Laename omakapitaliga kliendile vajalikud vahendid, mis pangalaenust võivad puudu jääda," selgitas ta. Oma elukvaliteedi muutumist Seilenthal hinnata ei osanud, kuid eluga on mees rahul. Lisaks on ta koolitaja Invictas.

Tema on hakanud samuti omanikuks. Lennujaama endine juht on 875 000 krooniga kinnisvaraarendusfirma Süda Maja aktsionär. OÜ Cannelle kaudu kuulub maksepettuses kahtlustatavana kaitsepolitsei huviorbiidis olnud Petersonile omanimeline kohvik - Café Peterson. Ehitussfääri on Peterson samuti sisenenud. Selleks rajas ta paralleelselt kooli algusega firma Odeon, mille tegevusaladeks on märgitud toitlustus ning kinnisvara haldamine.

Pärast lahkumist Kreenholmist ning mõni aeg hiljem Baltex 2000 juhi kohalt on Virkebau Eesti Rõiva- ja Tekstiililiidu juht ning rootslasele kuuluva lampe tootva Titanuse juhatuse liige. See on firma, kes suutis kasumi kahe aastaga pea kümnekordistada 260 000 kroonilt 2,5 miljonile kroonile.

Lisaks juhib Virkebau üht ELiga seotud projekti. Ta kandideeris hiljuti EASi juhiks, kuid ei osutunud valituks.

Veidi üle aasta aja Rimi Säästumarketite ketti juhtinud ning enne seda üheksa aastat Hydro Texaco Eesti eesotsas olnud Kivistik lahkus äsja kohalt, kuid varumeeste pingil ei peatu. Kivistik siirdub ühe tippjuhi kohalt otse teisele - Viisnurga mööbli- ja sisustuskaupade müügiga tegeleva tütarfirma OÜ Skano tegevjuhi kohale. Säästumarketite juhi kohalt lahkus mees omal soovil ja enda sõnul peamiselt seetõttu, et tema nägemus Säästumarketi arengust ei langenud kokku Baltimaade Rimi nägemusega.

Raul Kastan avaldab vestluse alguses üllatust, et ta üldse kolm aastat tagasi varumeeste pinki paigutati. "Mul oli Weroliga kolmeaastane leping, mis sai täis. Seejärel vajasin kuus kuud, et magistriõpe lõpetada," räägib mees, kes pärast kraadi kättesaamist Nissaneid, Fiate ja Alfa Romeosid müüvasse Faktosse kutsuti.

Werolit ja Faktot Kastan omavahel võrrelda ei oska, sõnab vaid, et on tippjuht ning juhindub omanike soovidest. Kas praegu oleks tippjuhil kerge tööd leida? "Arvan, et ei ole väga raske. Tean, et kogemus, mis mul on, ja värskelt saadud haridus hoiaks mind piisavalt konkurentsis."

Endine Tallinna Kaubamaja finantsjuht ning Selverit juhtinud Vallner on aasta algusest Andres Kogerile kuuluva ehitusfirma Koger ja Partnerid direktor. Enda sõnul võttis ta Kogeri pakkumise vastu, sest nad hindavad samu väärtusi. "Koger & Partnerid on elav ettevõte," põhjendab Vallner. Mehe üks põhieesmärke on õigesti suunata ehitusfirma Bulgaaria projekte. Ta on endiselt koolitusfirma Invicta treener.

Pärast kaheksat aastat Eesti Statoili peadirektorina astus Kiviaed 2005. aastal tippjuhi rajalt kõrvale ning lükkab nüüd käima isiklikku ettevõtet. Statoili eksjuht on koos äripartneriga asutanud firma Clarus, mille tegevuse detaile ta veel ei taha avalikustada. "Praegu olen sellisel lainepikkusel, et asutan oma firmat, mis edasi saab, eks seda näitab aeg," ütles Kiviaed ja lisas, et on oma praeguse eluga rahul.

Klementi eksjuht Võõras on nüüd pea kolm aastat olnud EASi direktor tehnoloogia arenduse alal, erafirma juhtimist taga ei igatse. "Erastada firma ja seda pikalt juhtida on kahtlemata hinnaline kogemus, aga ei igatseks seda aega tagasi," räägib mees. Aga kus on parem töötada? "Klementis oli väga hea ja EASis on ka väga hea," märgib Võõras. Küsimusele, kas endisel tippjuhil on praegusel ajal raske tööd leida, arvab mees alguses, et konkursse toimub ju kogu aeg, kuid sõnab lõpuks, et ta pole vist kõige adekvaatsem sellest rääkima - ise pole ta ju end kuhugi pakkuma läinud.

Eelmise aasta aprillis sai endine maksuameti juht, kelle tollane rahandusminister Tõnis Palts ametist vabastas, revanði korras Paltsi koha endale. Praeguseks on Valgetähe IV klassi autasu saanud Sõerd jõudnud juba üle aasta riigi rahaasju juhtida ja astunud ka Rahvaliitu.

Forekspanga asutaja ja veel kunagine Tele2 juhatuse esimees Ivar Lukk on nii pangandusest kui ka mobiilsidest võõrandunud ning juhib Norra päritolu konteinereid tootvat firmat 3S Estonia. Lisaks on Lukul veel juhtimisalast abi andev Agamemnon ning mööbli ja põrandakatteid müüv Fulton Trade.

Tänavu aprillis Saku Õlletehase juhatuse esimehe ametist lahkunud Uus on asutanud firma Infighter, mis osutab kaubanduses vajalikke e-teenuseid. Uusile kuulub ettevõttes 64% osalus, võrdselt 18% kuulub endistele kolleegidele, Tobaccolandi logistikadirektorile Veiko Nikolaile ja Saku Õlletehase müügiosakonna juhatajale Jarek Koppelile. Enne õlletehase juhtimist oli Uus neli aastat Tobaccoland Eesti tegevdirektor ja juhatuse esimees.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing