Keskkonnakahju hüvitamiseks rahast enam ei piisa

14. september 2006, 10:04

Keskkonnaministeeriumi töörühm sai valmis keskkonnavastutuse seaduseelnõu, mille eesmärk on tagada kahjustatud keskkonna taastamine või asendamine.

Kui keegi näiteks hävitab väärtusliku koosluse, siis lisaks rahatrahvi maksmisele on ta kohustatud taastama ka keskkonna endise olukorra, teatas keskkonnaministeerium. Keskkonnavastutuse seadus aitab senisest paremini rakendada põhimõtet 'saastaja maksab' ehk tagada keskkonnakahju tegeliku heastamise kahju tekitaja poolt.

Kuidas see täpselt toimub, määratakse kindlaks iga juhtumi puhul eraldi.
Põhimõtted, millest tuleb lähtuda, kehtestatakse aga keskkonnavastutuse seaduses.

Keskkonnavastutuse seadus võimaldab ka avalikkusel senisest rohkem sekkuda keskkonna kasutamisest tekkinud probleemide lahendamisse, sest kohalike keskkonnateenistuste kaudu saavad inimesed taotleda ennetavate meetmete rakendamist.

'Keskkonnavastutuse seaduse näol on tegemist väga põhimõttelise muudatusega Eesti õiguskorras. Muudatused on olulised ka Euroopa Liidu teiste liikmesriikide jaoks, sest päris sellist keskkonnavastutuse regulatsiooni, nagu tuleneb EL direktiivist, ei ole veel üheski liikmesriigis,' kommenteeris keskkonnaminister Villu Reiljan.

Keskkonnavastutuse seadus hõlmab kaitstavaid liike ja elupaigatüüpe, vett ning pinnast. Lisaks on hõlmatud kaitsealad ja hoiualad ning rand ja kallas. Seadusega ei ole hõlmatud nende liikide ja koosluste kahjustamine, mis ei ole kaitse alla võetud. Samuti ei ole hõlmatud metsale tekitatud kahju (v.a juhud, kui mets on ka kaitstav elupaigatüüp), maapõuele tekitatud kahju (v.a juhud, kui tekitatakse pinnasekahju) ning välisõhule tekitatud kahju.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing