Keppidega kõndimist tuleks alustada juhendaja käe all

Pille Rõivas 15. september 2006, 00:00

Eesti Kepikõnni Liidu peasekretär Marti Soosaare sõnul on kepikõnni populaarsus Eestis suurenenud järk-järgult. Soosaar peab paraku nentima, et paljud kepikõnni huvilised hakkavad sellega tegelema omal käel, mitte treeninggruppides. "Ja seda on näha ka nende käimistehnikast," ütleb Soosaar.

Paljud omal käel kepikõnni harrastajad ei saa sellest lõpuks loodetud kasu, sest valdamata õiget tehnikat, veavad nad keppe niisama kaasas. Olgu tegemist siis kas tervisekõnni või aktiivse kõnniga.

Kepikõnni juhendaja Malle Viilmaa arvates tuleks kepikõndi alustada kindlasti rühmatreeningus või võtta juhendajalt eratunde. "Päris nii ei ole, et võtan kepid kätte ja muudkui kõnnin. Vale tehnikaga võib teha endale pigem kahju kui kasu," seletab Viilmaa. Vale tehnika võib põhjustada näiteks käte või jalgade põrutusi, kasu pole sellisest kepikõnnist ka õlavöötmele.

Viilmaa kinnitab, et kõnnitehnikaga tuleb pidevalt tööd teha. Algul on hea treeninguid alustada juhendaja käe all, et omandada õige tehnika. Hiljem, kui tehnika on selge ja sisseharjunud, võib ka individuaalselt või kaaslasega kepikõndi harrastada.

Seejuures tuleb kaaslastel jälgida nii enda kui kaaslase kõnnitehnikat, et mitte end käest ära lasta.

"Kaks eri asja on ettekujutus kepikõnnist ja tegelikkus," ütleb Viilmaa ja toob näiteks oma väimehe, kel suusamaratoniks oli alakeha vorm küll hea, kuid käed kippusid pika maa peale ära vajuma. Kuna kepikõnd haarab töösse nii ala- kui ka ülakeha, soovitas Viilmaa talle kepikõndi.

Väimees alustas sellega septembrist ning veebruaris toimuvaks maratoniks olid ka käed piisavalt vastupidavad. Viilmaa nendib, et linnatänavail ja parkides võib näha järjest enam meesterahvaid keppidega kõndimas - kepikõnd ei ole vaid naistele.

Marti Soosaar soovitab kõndida paar korda nädalas grupis, tagamaks treeningu õigee ülesehituse, lisamotivatsiooni kepikõnniga tegelemiseks ja kõnnitehnika arenduseks. Ülejäänud korrad võib tegeleda individuaalselt. Kepikõnd on spordiala just neile, kes joosta ei jaksa. "Oleme ausad, kui palju on inimesi, kes suudavad pool tundi järjest joosta?" arutleb Soosaar. Kümneminutilisest jooksust aeroobse treeningu efekti kindlasti ei saa.

Joostes saab pulsi kõrgemale viia ja kulutada rohkem kaloreid, kuid ka hea treenitusega inimene saavutab veelgi paremaid tulemusi, kombineerides jooksuga kepikõndi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:16
Otsi:

Ava täpsem otsing