Reede 24. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Pilguheit maailmakuulsa helilooja argipäeva

Tiina Kolk 15. september 2006, 00:00

2006. aastal tähistatakse kogu maailmas geniaalse helilooja Wolfgang Amadeus Mozarti (1756-1791) 250. sünniaastapäeva ning tema muusika kõlab oopermajades ja kontserdisaalides, raadios ja televisioonis.

Mozarti elust ja loomingust on kirjutatud palju, ent tema elukäigus on ikka veel üllatavaid tahke, mis on seni jäänud tähelepanuta.

Biograafia "Wolfgang Amadeus Mozart. Mõistatuslik ja mõjutatav" autor Dorothea Leonhart tutvustab Mozarti elu neid külgi, mida uurijad tavaliselt ei kajasta - helimeistri argipäeva - ja loob neist põneva ning kultuurilooliste üllatuste poolest kirju mosaiigi.

See biograafia näitab eelkõige Mozarti suhet armastusse ja rahasse, kujutades täpselt tsiteeritud allikate abil tema elu äärmusi: kuulsust, triumfi ja hiigelsissetulekuid, aga ka võlgu, depressiooni ja üksildust.

Nende kaante vahelt avastame küll jumaldatud, kuid hukatuslikult labiilse geeniuse ning saame aimu, milline võis olla tema inimlik peidus pool.

Mozarti õde Nannerl (kodanikunimega Maria Anna von Berchtold zu Sonnenburg) kirjutas pärast venna surma: "…kui muusika välja arvata, siis oli ja jäi ta peaaegu alati lapseks ja see on tema iseloomu negatiivse poole põhijoon; ta oleks alati vajanud isa, ema või muud hooldajat; ta ei osanud rahaga ümber käia, ta abiellus talle täiesti sobimatu tüdrukuga vastu isa tahtmist ning sellest tuli suur kodune korralagedus…, samuti oli tal liiga heatahtlik süda; kes oli seda tundma õppinud, ja see oli lihtne, see võis temalt kõik kätte saada."

Tõepoolest, Mozarti argipäevis säras päikest ja kõlises kulda, aga seda rõõmsamat poolt varjutasid kadedus, kõrkus, sagedased rahahädad, haiglane ja üksildane eluõhtu.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:41
Otsi:

Ava täpsem otsing