Erakonnad kompavad valijameeste eelistusi

Airi Ilisson 18. september 2006, 00:00

Erakondliku kuuluvuse järgi võib praegu valdade ja linnade valijamehed jagada nii, et Rüütli-meelseid valijamehi on 126, Toomas Hendrik Ilvese pooldajaid 84 ja 34 valijameest kuuluvad kohalikesse valimisliitudesse.

Kui valijameeste hulka arvata ka 101 Riigikogu liiget ja eeldada, et valijamehed toetavad oma partei eelistusi, siis juhib Rüütel seisuga 162 : 149. Mõlema kandidaadi pooldajate kinnitusel muutuvad andmed kindlasti.

Eile õhtul Järvamaal Luual kogunes Villu Reiljani koduõuele Rahvaliidu laiendatud volikogu, seal kohtus teda toetavate valijameestega ka Arnold Rüütel. Rahvaliidu teabejuht Agu Uudelepp rääkis, et kohal oli vähemalt 138 valijameest. Rüütli ülesseadmiseks on kogutud 150 valijamehe allkirjad.

Sotsiaaldemokraatide (SDE) liider Ivari Padar märkis, et erakonna hinnangul toetab Ilvest 175 ja Rüütlit 159 valijameest ning kümne valijamehe eelistus on veel ebaselge. Padari hinnangul saadi veelgi hääli juurde sellest, et mitmes omavalitsuses, kust eeldati Rüütli toetaja saatmist valimiskokku, läks koht hoopis Ilvese toetajale.

Rahvaliidu peasekretär Lea Kiivit ütles, et peab SDE arvutust meelevaldseks. "Neil on küll väga huvitav nägemus ja Padari teade pani mind suisa kulme kergitama," märkis ta. Ta tervitas valijamehi, kes oma eelistuse välja ütlevad.

Rüütel kinnitas eile Vikerraadios kõlanud valimisdebatil, et ei kandideeri Riigikogus presidendiks, kui valimiskogus laupäeval president ei selgu.

Täna leiab valimiskomisjoni veebilehelt enamiku valijameeste nimed. Komisjon lubas hommikul läbi helistada omavalitsused, kes pole andmeid saatnud. Puuduvad Lihula ja Vihula vald, kes ei jõudnud kokkuleppele ning otsustasid, et ei valigi valijameest. Loksa ja Saue vallas lahvatas tüli, sest mõlemad tahavad saata valimiskogusse kahte meest. Mõlemat juhtumit arutab valimiskomisjon täna.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing