Nafta hind läheb otse alla

Tõnis Oja 18. september 2006, 00:00

Ehkki reedel nafta hind veidikene tõusis, odavnes must kuld nädalaga neli protsenti, sest analüütikute meelest on turupsühholoogias toimunud oluline nihe.

Kui varem keskenduti peamiselt võimalikele tarnekatkestustele, mis tänu Iraani ümber toimuvale kergitas naftabarreli hinna juulis 78,40 dollarini, siis nüüd vaadatakse taas pakkumist ja nõudlust.

New Yorgi kaubabörsil langes reedel nafta hind päevasiseselt koguni 62,03 dollarini barrel, aga kerkis kauplemispäeva lõpuks 63,33 dollarini, mis on siiski suvisest rekordhinnast viiendiku võrra odavam.

"See läheb otse alla. Üllatuslik hinnaralli pole võimalik," kommenteeris uudisteagentuurile Associated Press investeerimisfirma Man Financial maakler Andrew Lebow.

Muidugi, üllatused on alati võimalikud ning nii kõikuvate hindade puhul, nagu seda nafta hind, on üllatused väga varmad tulema, mistõttu taolise hinnanguga on väga raske nõustuda.

Ajakiri BusinessWeek avaldas reedel investeerimispanga Morgan Stanley kolm stsenaariumi võimalikuks hinnaliikumiseks, kus üle 100dollarilist barrelihinda pakutakse juhul, kui Iraan otsustab naftaekspordi mõneks ajaks katkestada ning eksporti vähendab ka Venezuela. Rahulikud sündmuste arengud jätavad panga analüütikute arvates nafta hinna lähiaastateks praegusele 60-70 dollari tasemele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing