Odavam nafta tõstab optimismi

Raivo Sormunen 26. september 2006, 00:00

Eile toibusid Euroopa börsid möödunud reedel aset leidnud viimase kolme kuu suurimast kukkumisest. Aktsiahindu toetasid nafta hinna odavnemine, UCB otsus osta Schwarz Pharma AG ja Credit Suisse'i positiivne soovitus telekomisektori aktsiatele.

Naftabarreli hind langes esimest korda viimase kuue kuu jooksul alla 60 dollari barrel, sest Iraani president Mahmoud Ahmadinejad on muutunud leebemaks ning soovib välismaailmaga riigi tuumaprogrammi osas kompromissile jõuda. Turgudel spekuleeritakse, et Iraan ei soovi mitte mingil juhul oma nafta eksporti peatada, kuna tegemist on riigile väga olulise rahaallikana.

Naftahinna odavnemine on tõuke andnud suurtele kütusetarbijatele. Euroopa suurima odavlennufirma Ryanairi aktsia oli õhtuks kosunud 3,9%, tasemeni 8,47 eurot.

Kosusid ka autotootjate aktsiad, sest odavnev bensiin võib aidata tõsta uute masinate müüki. Volkswageni aktsia tõusis 0,9% ja PSA Peugeot Citro?n 1,5%.

Schwarz Pharma aktsia rallis 19%, kuna Belgia ravimitootja UCB nõustus ostma Schwarzi 4,4 miljardi euro eest. Ülevõtja aktsia taandus 3,5%, peatudes 45,41 eurol.

Ajakirja Focus andmeil plaanivad Apax Partners Worldwide ja Goldman Sachs Group osta meediafirma ProSiebenSat.1 Media. Viimase aktsia lisas oma kontole 1,5% ja jõudis 21,05 euroni.

Käimasoleval aastal on Euroopa ettevõtete ülevõtmiste kogumaht jõudnud juba 1,17 triljoni dollarini.

"Euroopa börse aitab odavnev nafta hind. Liitumiste ja ühinemiste aktiivsus aga näitab, et regiooni aktsiates on endiselt väärtust," ütles Bloombergile Merchant Securitiese fondivalitseja James Crocker.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:17
Otsi:

Ava täpsem otsing