Neljapäev 23. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Logistika põhimõisted (12. osa)

ÄP 27. september 2006, 00:00

Rubriik selgitab logistikas enim kasutatavaid mõisteid, lühendeid ja väljendeid.

Logistiline operatsioon ehk toiming - logistilisteks operatsioonideks ehk logistilisteks funktsioonideks nimetatakse materjalivoogudele juurde lisatud ja materjalivoogusid saatvaid tegevusi.

Logistilisteks operatsioonideks ehk funktsioonideks on näiteks maha- ja pealelaadimine, ümberlaadimine, transport, ladustamine, sorteerimine, konsolideerimine, taarastamine, jaotamine, markeerimine, koostamine jne.

Logistilisteks operatsioonideks, mis on seotud tihedalt informatsiooni- ja rahavoogudega, on ka informatsiooni edastamine materjalivoogude liikumisest, arveldused tarnijate ja ostjatega, kauba kindlustamine, omanikuvahetus jne.

Logistiline potentsiaal - logistiline potentsiaal iseloomustab ettevõtte võimet kohandada oma ressursid vastavalt turu pidevalt muutuvale konjunktuurile minimaalsete kuludega. Tootmisettevõtte logistiline potentsiaal näitab selle võimet mobiliseerida ja suunata ümber kasutada olevaid ressursse vastavalt nõudluse muutumisele, teostades seda minimaalsete kuludega.

Logistiline süsteem - logistiline süsteem (Logistics system) koosneb teatud hulgast lülidest - elementidest, millede vahel kehtestatud teatud funktsionaalsed sidemed ja suhted.

Logistilise süsteemi lüliks nimetatakse teatud majanduslikku või funktsionaalset objekti. Nendeks lülideks võivad olla erinevad ettevõtted: tootjad, tarnijad, hulgimüüjad, jaemüüjad, vahendajad erinevatel tasemetel, vedajad, ekspedeerijad, pangad, IT firmad jne.

Logistiline teenus - teenus, mida osutatakse teisele ettevõttele logistika valdkonnas. Üldjuhul võib mõista logistiliste teenuste all logistiliste operatsioonide sooritamist teise ettevõtte poolt kokkulepitud hüvitise eest

Logistiliselt soodne asukoht - Logistika-, kaubandus- või tootmisettevõtte asukoht, mis vastab järgmistele tingimustele: sadama, lennuvälja ja/või raudteesõlme lähedus, muude laokomplekside/kaubaterminalide lähedus, liiklussõlme lähedus, kust on võimalik sõita erinevatele magistraalteedele, hea ligipääsetavus klientidele ja teenindavale veokipargile, lähedus peamistele klientidele.

Loovutusala - piirkond laos (keskmiselt 10-15% lao pindalast), mida kasutatakse kaupade komplekteerimise ja pakkimise järgseks hoiustamiseks enne kauba loovutamist kliendile või vedajale. Loovutusalal või selle läheduses paikneb tavaliselt ka pakkimisala.

Läbimisaeg - läbimisaeg on ajavahemik, mis kulub vajaduse tekkimisest teostada mingi logistiline toiming/toimingud kuni hetkeni, mil vastavad tegevused ja toimingud on teostatud.

Läbivooluriiulite tehnoloogia - laotehnoloogia, mille puhul on kaubaalused paigutatud rullikute ja kaldpinnaga varustatud sügavatesse riiulitesse.

Kaldpindade kalle on enamasti 4%, kaubaalused veerevad rullikutel ja liiguvad raskusjõu mõjul iseenesest õigetele kohtadele. Rullikud on varustatud spetsiaalsete piduritega, mis takistavad kaldpinnal liikumisel kiirenduse tekkimist ja hoiavad ära kaupade kahjustamise

Allikas: Eesti Logistikaühing

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:20
Otsi:

Ava täpsem otsing