Opositsioon kutsub Reformierakonda Savisaart umbusaldama

28. september 2006, 12:07

Riigikogu Isamaaliidu, Res Publica ja
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonid pöördusid täna Reformierakonna
fraktsiooni poole ettepanekuga liituda umbusaldusavaldusega Edgar Savisaarele.

"Põhiseaduse § 65 punkti 13 ja Riigikogu kodukorra seaduse § 133 alusel on Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liitu esindavad saadikud otsustanud nõuda umbusalduse avaldamist majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaarele. Minister Savisaar ei ole suutnud veenvalt hajutada alates möödunud aasta augustist avalikkuse ees esitatud poliitilise korruptsiooni süüdistusi," seisab Reformierakonna Riigikogu fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivile adresseeritud pöördumises.

"2005. aasta augustis ilmnes ajakirjanduse vahendusel, et majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaarele kuuluv osaühing Fixor Holding on ostnud riigiga suuremahulisi tehinguid teinud aktsiaseltsilt Kalev REC kinnistu Keila-Joa puhkealal. Tänaseks on selgunud asjaolu, et kinnistu müüdi Edgar Savisaare osaühingule turuhinnast tunduvalt odavamalt - 500 000 krooniga, samas kui selle turuväärtus oli tehingu tegemise ajal (vähemalt) 1 700 000 miljonit krooni. Edgar Savisaare osaühingu poolt kinnistu eest tasutud hind oli seega sümboolne – moodustades alla ühe kolmandiku selle ekspertiisijärgsest turuväärtusest. See fakt on kindlaks tehtud Kaitsepolitseiameti poolt uuritud kriminaalasjas. Samuti on tänaseks teada fakt, et Savisaare osaühing on esitanud riigile korduvalt valesid majandusaasta aruandeid, kus tehtud tehinguid on püütud peita," on kirjas.

"Tänaseks on Savisaare tehingust möödunud enam kui aasta, oma hinnangu on andnud nii avalikkus kui ka vastavad uurimisorganid. Nüüd on aeg Valitsuse liikmele anda eetilis-poliitiline hinnang. Edgar Savisaar ise pole pidanud vajalikuks majandus- ja kommunikatsiooniministri kohalt tagasi astuda.

Poliitiline korruptsioon on ohuks demokraatiale, sest mitte kogu võim ei ole enam legaalne, eksisteerivad võimukanalid, mis mõjutavad otsustusi ebaseaduslikul viisil. Ühiskonna taluvus poliitilise korruptsiooni osas pole mõõdetav üksnes kokkulepitud seadusnormidega, vaid ka eetiliste kategooriatega. Edgar Savisaare käitumine kingituse vastu võtmisel, mille väärtus on ekspertiisi abil fikseeritud, on hinnatav mõlemas. Prokuratuur on uurimise käigus tuvastanud, et minister on saanud turuhinnast oluliselt odavamalt osta kinnistu, kuid kehtivate seaduste valguses ei ole võimalik selles otsest rikkumist tuvastada. Liiatigi, et meedia vahendusel võis teada saada, et uurimise käigus intervjueeritud kingituse teinud ettevõtja sõnastas turuhinnast odavamalt tipp-poliitikule kinnistuse müümise põhjusena turunduskampaaniana. Sellises olukorras peab sekkuma seadusandja, Eesti Vabariigi Riigikogu, kes peab andma oma hinnangu – kas erihuvide teenimise tagatisel kallite kingituste vastuvõtmine on Eesti poliitikutele, iseäranis Vabariigi Valitsuse liikmetele lubatud.

Edgar Savisaar pole kordagi oma tegevust kahetsenud, selle eest vabandanud või seda kuidagi pidanud vajalikuks avalikkusele seletada. Majandus- ja kommunikatsiooniministri suhtumine meedia paljastustesse ja avalikkuse pahameelesse tipnes tema käitumisega presidendi valimiskampaania ajal, mil Savisaar ähvardas avalikkust ühiskonda lõhestava konflikti ja tänavatele valguva füüsilise vägivallaga. Samuti on ta avalikult kasutanud valimiskogu valijameeste kohta käivaid mitteavalikke dokumente."

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. September 2006, 12:18
Otsi:

Ava täpsem otsing