Tõusev Euribor muudab ujuva intressiga eluasemelaenu kalliks

Enn Tosso 02. oktoober 2006, 00:00

Ujuva intressiga võetud eluasemelaen tähendab märkimisväärset kulude kasvu. Hansapank pakub võimalust laen 5 ja 10 aastaks fikseerida, pärast fikseeringuperioodi lõppu hakkab intress ujuma. Kui klient soovib, lepitakse kokku uues fikseeringus järgmiseks 5 või 10 aastaks.

Kuni 15aastase tähtajaga laenudel on võimalik intress fikseerida kogu laenu perioodiks.

Osa laenust tuleks võtta ujuva ning osa fikseeritud intressiga. "Kui rahaturu hinnatõus on prognoositust aeglasem, ei maksa klient fikseeringuga kaasnevat kõrgemat intressitaset kogu laenu eest," sõnab Hansapanga eralaenu arenduse osakonna juhataja Kersti Arro. Teine oluline tegur on tema sõnutsi paindlikkus. Kui rahaturu hinnad on võrreldes laenulepingu sõlmimisel kehtinud tasemega langenud, on kliendil selle osa laenust, mis on ujuva intressiga, ennetähtaegse tagastamise kulud väiksemad.

Eluasemelaenu kaitsmiseks baasintressimäära tõusu vastu pakub SEB Eesti Ühispank nii intressimäära fikseerimist kui ka intressikaitset.

Intressimäära on võimalik fikseerida kliendi poolt soovitud perioodiks, kuid SEB Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas soovitab intressi fikseerida esialgu 3-5 aastaks. "Pärast fikseeringu perioodi lõppu saab kas kokku leppida uues fikseeritud intressimääras või jätkub intressiarvestus ujuvintressi alusel," räägib Messimas. Fikseeritud intressimäär koosneb fikseeritud baasmäärast ja intressimarginaalist.

Messimase sõnul on intressikaitse puhul võimalik valida konkreetne laenusumma, mille ulatuses intressikaitset osta, intressikaitse kehtivuse perioodi pikkus ja kaitse barjääri tase. Kui nüüd 6 kuu Euribori määr tõuseb valitud intressikaitse barjäärist kõrgemale, hüvitab pank kliendile sellest tõusust tekkiva kulu - lihtsustatult ei maksa klient intressikaitse kehtivuse perioodil kunagi kõrgemat intressi kui on valitud intressibarjäär.

Parex Pank eluasemelaenu lepinguid üldjuhul fikseeritud intressiga ei sõlmi. Vastavalt emapanga juhenditele võivad nad teha seda maksimaalselt kaheks aastaks.

Eluasemelaenu intressi Sampo Pangas saab fikseerida 5 ja 10 aastaks, intressimääradeks vastavalt kas 5 või 10 aasta Eurobori intressimäärad, lisaks tavapärane riskimarginaal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:18
Otsi:

Ava täpsem otsing