Mis eelise annab eelisaktsia?

Romet Kreek 04. oktoober 2006, 00:00

Tallinna börsil pole ühtegi eelisaktsiat. Kui vaadata teisele poole suurt lompi, võib ka sealpool täheldada eelisaktsiate populaarsuse langust, kuid Rootsis on eelisaktsiad jätkuvalt väga populaarsed.

Mis eelised annab eelisaktsia? Eelisaktsial on lihtaktsia ees eelis - talle makstakse tavaliselt kindlaksmääratud protsent dividendi nimiväärtusest, mis on juba aktsia emissiooniprospektis kindlaks määratud ning ei olene ettevõtte majandustulemustest. Seetõttu sarnaneb see pigem võlakirjale kui lihtaktsiale. Kui ettevõte satub näiteks raskustesse, jäävad lihtaktsiate omanikud esimestena dividendist ilma ning neil ei ole õigust saada kehva aasta eest dividendi, kui seda otsustati mitte maksta. Eelisaktsiatel on tavaliselt kumulatiivse dividendi õigus. See tähendab, et kui ettevõte pole majanduslikult suuteline maksma dividendi, tuleb see välja maksta tuleval aastal - dividendi maksmise kohustusest ettevõte ei vabane, see jäädakse vaid võlgu.

Ükski privileeg ei tule aga tasuta. Selle eest, et eelisaktsia sarnaneb tänu garanteeritud fikseeritud tulule pigem võlakirjaga ning erineb lihtaktsiast, on eelisaktsial tavaliselt lihtaktsiast oluliselt väiksem hääleõigus (Rootsis on levinud selline mudel, kus eelisaktsia annab aktsionäride üldkoosolekul ühe hääle, lihtaktsia aga kümme häält).

Leidub ka selliseid eelisaktsiaid, millel puudub hääleõigus aktsionäride üldkoosolekul, kuid hääleõigus tekib, kui ettevõte on jätnud garanteeritud dividendid välja maksmata.

Kui ettevõte läheb likvideerimisele näiteks pankrotimenetluse kaudu, on eelisaktsia omanikel eelisõigus kompanii varadele enne lihtaktsia omanike, kuid enne eelisaktsiaid on õigus varadele võlakirjaomanikel ja laenuandjatel. Kui aga ettevõte jätkab töötava pankroti meetodil, olles palunud pankrotikaitset, saavad ettevõtte omanikeks võlausaldajad, ning liht- ja eelisaktsionärid lahustatakse sisuliselt omanike ringist välja. Eelisaktsiatega võivad kaasneda optsioonid ehk õigused vahetada eelisaktsiad kindlal ajal ettemääratud suhte alusel (kindla hinnaga) ringi lihtaktsiateks. Need õigused võivad olla väga pikaajalised - isegi kümneaastased. Eelisaktsiatel võib olla lunastamistähtaeg - kui see kätte jõuab, võidakse nominaalväärtus lihtsalt välja maksta.

Näiteks raskustes ettevõtete puhul võib eelisaktsia ost osutuda lihtaktsia ostmisest ohutumaks. Kui eelisaktsiatel on küljes õigus vahetada need soovi korral lihtaktsiateks, võib lihtaktsiate omanikke ühel päeval tabada šokk: ettevõte laseb välja suure hulga lihtaktsiaid eelisaktsiate omanikele, mis lahjendab vanade lihtaktsiate omanike omandust ettevõttes.

Eelisaktsiatel on aga suur puudus - nende kaubeldavus on tavaliselt lihtaktsiate omast palju väiksem ja ostu-müügi hinnavahe suurem, seetõttu sobib see pigem pikaajalisele investorile (teenid dividendi ja kui aktsia hind tõuseb, saadvahetada eelisaktsia lihtaktsiateks) või erakordsetest raskustest väljatuleku pikaajaliseks spekulatsiooniks, kuid mitte kauplemiseks.

Üks omapärane eelisaktsia on Ford Motor Company Capital Trust II 6.5% Cumulative Convertible Trust Preferred Securities (F.PR S), millega tehakse tehinguid New Yorgi börsil.

See 50dollarilise nominaaliga 6,5protsendist (ehk 3,25dollarilist) dividendi maksev väärtpaber on vahetatav 2,8249 Fordi lihtaktsia vastu igal ajal enne 15. jaanuari 2032. Ettevõttel on aga õigus eelisaktsiad välja lunastada, makstes 50 dollarit eelisaktsia eest. Need väärtpaberid anti välja, et Fordi pärijad võiksid jätkata oma elustiili ning saaksid regulaarset kindlaksmääratud tulu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:18
Otsi:

Ava täpsem otsing