USA rahvasaadik ahistas noori poisse

05. oktoober 2006, 09:17

Washingtonis on paisumas skandaal, mille
keskmes on Esindajatekoja liikme Mark Foley lähenemiskatsed oma alaealistele
abilistele.

Vabariiklasest rahvasaadik Foley astus reedel tagasi, kuid uued detailid alles selguvad. Tänaseks on päevavalgele tulnud Foley jutuprogrammi instant messenger ja e-meili teel peetud kirjavahetus mitme endise abilisega. Kuigi kirjavahetus on sellest katkeid ära toonud USA lehtede ja telekanalite andmetel selgesõnaliselt seksuaalne, on Foley esindaja seni kinnitanud, et kongresmenil ei olnud ühegi alaealisega seksuaalset kontakti.

Ilmselt on tulekul kriminaalprotsess, riigiprokurörid on andnud korralduse säilitada kõik elektroonilised dokumendid ja muud materjalid, mis võiksid asjale valgust heita. Foley käitumist uurib ka FBI, mille agendid püüavad leida Kongressis abilistena töötanud inimesi, kes võisid Foleyga kokku puutuda. Foley oli esindajatekoja liige 12 aastat.

52-aastane Foley registreeris ennast nädalavahetusel ravile alkoholismi ja „muude käitumisprobleemide” tõttu. Ta ütles oma avalduses, et kahetseb sügavalt ja võtab endale juhtunu eest täieliku vastutuse.

Sel nädalal teatas Foley advokaat Floridas peetud pressikonverentsil, et tema klient on homoseksuaalne ning teda ennast kasutas teismeeas seksuaalselt ära katoliku preester.

Arvatakse, et vabariiklase ümber puhkenud skandaal võib kallutada novembrikuiseid Kongressi valimisi demokraatide partei kasuks. Kriitika on tabanud ka Foley töökaaslasi, et nad asjast rohkem või vähem teadsid, aga midagi ette ei võtnud. Muuhulgas nõutakse ka vabariiklasest Esindajatekoja spiikri Dennis Hasterti tagasiastumist. Hastert ei kavatse tagasi astuda, aga on nõudnud Foley ja ka kolleegide käitumise uurimist. Esindajatekoja liidrid on tunnistanud, et neid teavitati 2005. aastal, et Foley saatis Louisianast pärit abilisele "liiga sõbralikke" e-meile.

USA Kongressi traditsioon võtta tööle alaealisi abilisi on juba enam kui 150 aastat vana ning seda peetakse noortele suurepäraseks eneseharimise võimaluseks ja suureks auks. Nn paažiprogrammi pääseb vaid suure konkurentsiga. Enamik "paaže" on vähemalt 16-aastased, neil peavad olema väga head õppetulemused. Kas koolisemestri jooksul või suvel abilisena töötavad noored elavad sel ajal ühiselamus ning osalevad spetsiaalses õppeprogrammis. Kongressis on nad ametis peamiselt käskjalgadena: viivad pabereid, aitavad garderoobides, täidavad muid lihtsamaid ülesandeid.

Esindajatekoja liikmetel on abilistega ka enne ära skandaale olnud: 1983. aastal oli 17-aastase tüdrukuga seksuaalsuhetes vabariiklane Dan Crane ja 17-aastase poisiga demokraat Gerry Studds. Crane vabandas ja lahkus ametist. Studds aga kinnitas, et tema suhe toimus mõlema poole nõusolekul ning ta valiti Kongressi tagasi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2006, 09:17
Otsi:

Ava täpsem otsing