Ratia: laiskus on üks loovuse allikas

Silvia Kruusmaa 06. oktoober 2006, 00:00

Kollaste pükstega Ratia oli Tallinna linnapea Jüri Ratase formaalse avakõne järel auditooriumile hea energiapomm. Valdavalt nooremapoolsele kuulajaskonnale, kuid pooltühjale saalile rääkis Ratia värvikalt oma kogemustest ja andis ka mõne hea äriidee. Näiteks muinasjuttude kirjutamine, need lähevad inimestele otse südamesse.

Ratia ütles, et kui on idee, siis tuleb leida lihtsalt viis, kuidas seda teostada. Oma kogemusi kirjeldades tõi ta välja, et tihti on head ideed sündinud ajanappuses. "Peab olema kindel selles, mida teed," märkis Ratia.

Soome tootedisaineri sõnul ei saa teha head asja ainult rahale mõeldes. "Ma kaotasin 15 miljonit eurot, aga pärast seda oli mul hea tööd teha, sest ma ei pidanud raha pärast muretsema," rääkis Ratia.

"Mu naine küll nii rahul polnud," lisas ta.

Ratia sõnul on teatav annus diktaatorlikkust, egotsentrilisust ja staaritsemist äris kasulik. "Sotsiaaldemokraatlik äri pole hea."

Ratia sõnul on head disainiideed sündinud vigadest: "Ega loovas töös pole midagi head: kaks kuud teed jama ja siis tuleb ühest veast midagi head."

Ratia tegutses Marimekkos alates 1970. aastate algusest 1990. aastateni. Marimekko kaubamärgi päranduseks saanud Ristomatti Ratia kaotas üheksakümnendate algul kogu oma varanduse.

"Müüsime Marimekko ära. Kõigepealt tahtsin mina ettevõtte osta. Kuid mu vend Anttimatti ja õde Eriika ei olnud nõus firmat mulle võla peale müüma ja vastupidiselt kokkulepetele ei saanud ma ka Marimekko juhina jätkata," on ta varem öelnud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:19
Otsi:

Ava täpsem otsing