Raamatud

ÄP 11. oktoober 2006, 00:00

  • Carol Drinkwater
  • Varrak 2006, 320 lk
Järg inglannast näitlejanna ja kirjaniku Carol Drainkwateri esimesele raamatule "Oliiviistandus". Esimese raamatu eesti tõlge müüdi läbi, aga ilmselt lugejate nõudmisele vastu tulles ilmus poodidesse veidi pärast teise osa ilmumist ka esimese kordustrükk. Ei juhtu ka midagi, kui lugeda ainult teist osa või lugeda neid vales järjekorras.

See raamat on neile, kes julgevad ellu viia oma esialgu pöörasena näivad unistused. Just nii käituvad Carol ja tema abikaasa, kui ostavad Vahemere rannikule lagunenud villa koos metsistunud oliiviistandusega. See on ka neile, kellele kodu on midagi enamat kui lihtsalt katus pea kohal. Tegu on autobiograafilise teosega, mitte ilukirjandusega, seetõttu pole siin ka garanteeritult õnnelikku lõppu. Lugeja saab üksikasjaliku ülevaate Vahemere-äärsest külaelust, oliivikasvatusest ja ka Prantsuse bürokraatiast, millega Carolil tuleb oma istanduse elluäratamiseks kõvasti võidelda.

Autori kirjeldused igapäevasest elust on nii elavad, et tundub, nagu viibiks lugejagi vanas villas Riviera rannikul.

Kuigi võitlust eluraskustega on esimeseski osas kõvasti, on olmeprobleemid siiski ületatavad. Esimesele osale heidab varju Caroli isa surm, teises osas katkeb tal rasedus. Naine peab leppima mõttega, et ta jääbki lastetuks. Jalgele aitab tõusta hoolitsust vajav oliiviistandus.

Elo Odres

  • Paulo Coelho
  • Pilgrim 2006, 228 lk
Raamat usust, sõjast ja armastusest. Kultuskirjanik viib lugeja aastasse 870 eKr. Tegevus toimub Foiniikias (praegune Liibanon) ja Iisraelis. Peategelaseks on Eelija, Jumala välja valitud prohvet. Nagu ikka Coelho raamatutes, otsitakse siingi vastust suurtele küsimustele. Kas inimene võib astuda vastu Jumala tahtele ja kujundada oma saatust ise? Kes suudab ära hoida möödapääsmatut? Coelho kirjutab, et paratamatus on puudutanud iga inimolendi elu siin Maa peal. Mõni toibub, mõni annab alla - kuid vähemalt korra oleme kõik tundnud, kuidas tragöödia tiivad meid kannavad.

Katri Soe

  • Susan Sontag
  • Tänapäev 2006, 226 lk
Kes kunagi elus on pilti teinud või keda on pildistatud, see võiks lugeda, mida üks kaasaja huvitavamaid naismõtlejaid selle kohta kirjutanud on. Miks me pildistame, mida me pildistame, millal ja kuidas? Milline roll on perefotodel, millist rolli mängivad trükipressis avaldatud fotod ühiskondliku teadvuse kujundamises. Sontag kirjeldab fotoaparaati kui taparelva, kui võimuvahendit. Pildistamine võib samahästi olla ka enesekaitse - näiteks on toodud turistid, kes lakkamatult pildistavad kõike, mida näevad. Nagu kirjutab Sontag, pildistamine aitab leevendada ebakindlust ja ärevust, mida tööst vaevatud tunnevad, kui nad puhkusel olles ei tööta ja peaksid selle asemel lõõgastuma. Tuleb tuttav ette?

Katri Soe

  • Audrey Niffenegger
  • Varrak 2006, 512 lk
Tegemist on eelkõige suure armastuse looga. Omapäraseks teeb jutustuse asjaolu, et armunud paari meespool rändab ajas. Seda mitte oma vabal tahtel ja olukorda kontrollides, vaid see lihtsalt juhtub temaga. Olukorda komplitseerib, et ühest ajast teise üle minnes ei saa ta midagi kaasa võtta, sealhulgas riideid, ilmudes aeg-ajalt alasti ettenägematutesse kohtadesse ja ajahetkedesse.

Lugemiselamusele tuleb kasuks mitte püüda autori fantaasialennu reaalsusesse sobivust kontrollida. Tegemist on liigutava, kurva ja kohati veidi naljaka lugemiselamusega. See tekst ei unune kohe pärast viimase lehekülje keeramist, vaid kerkib veel nädalaid hiljem aeg-ajalt pinnale.

Elo Odres

  • Ruth Rendell
  • Eesti Raamat 2006, 288 lk
Sarjas "Mirabilia" on ilmunud järjekordne Ruth Rendelli alias Barbara Vine kriminaalromaan. Nagu Rendelli puhul tavaks, pole esiplaanil mitte kuritöö ja selle lahendamine, vaid põhjused ja tegelaste psühholoogiline analüüs. Kuigi tegu pole Rendelli tippteosega, paar tundi intelligentsi mittesolvavat lõõgastust pakub seegi.

Pärast üleujutust on kadunud kaks teismelist last ja nende järele vaadanud kolmekümneaastane naine. Esialgu arvatakse, et kõik kolm on tulvavees hukkunud. Ent lugu on keerulisem. Intriigi tekitavad kiiksuga vanaema, kiimaline lapsehoidja ja kamp usuhulle.

Elo Odres

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:21
Otsi:

Ava täpsem otsing