Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tulevik algab täna

Helo Meigas 11. oktoober 2006, 00:00

On ju kahe sissetulekuga peredes sissetuleku kadumise risk paremini hajutatud ning kõigil kindlustunne suurem. Naise valmisolekut võtta peres oluline roll rahade planeerimisel ei nähta enam feminismina, vaid tõendina vastutustundlikust mõtlemisviisist.

Kindlusta lapsele hea haridus. Pere rahaplaneerimine võiks olla sama iseenesestmõistetav kui ettevõtte puhulgi. Vaatame ette, seame eesmärke, kaalume võimalusi ja ohtusid. Suur lahutuste osakaal, kasvav liiklusõnnetuste hulk, arvestatav inflatsioon on paraku reaalne osa Eesti elus. Elu keerdkäike ei tea keegi ette, kuid iga ema võiks valmistuda nii oodatud kui ka ootamatuteks sündmusteks.

Lapse haridus on üks selliseid momente, mida planeerida. Eestis mõeldakse laste tulevikule veel liiga vähe. USAs on normaalne, et raha hakatakse lapse ülikooliks koguma tema sündimisest saadik ja arvestusega, et laps saaks sel perioodil keskenduda vaid õppimisele. Praegu õpib Eestis tasulistes kõrgkoolides juba 54% üliõpilastest ning see protsent kindlasti kasvab. Tasulise kõrghariduse õppemaks on orienteerivalt 100 000-120 000 krooni, mida palgast maksta jõuavad vaid vähesed. Planeerides on see aga jõukohane paljudele, sest kui näiteks luua lapsele pangas fondiplaan, oleks 15 aasta vältel statistika põhjal vaja 100 000 krooni saamiseks igakuiselt paigutada vaid 300 krooni.

Valik - ise või laps. Oleme harjunud, et pigem hoiab naine enda arvel kokku ja annab lapsele parima. Tundub võõrastav endale raha kõrvale panna, kui selle eest saaks lapsele osta palju hetkel vajalikke asju. Mõnikord aga tuleb naisel olla heas mõttes isekas ja mõelda enda tulevikule. Naised peaksid enda elu kindlustama niipalju, et neil oleks tulevikus piisavalt raha, et elust rõõmu tunda ja mitte oma lastele koormaks, vaid toeks olla. Altruism on siin mõttetu ja lapsedki tunnevad endaga toime tulevast ja täisväärtuslikku pensionipõlve nautivast emast rohkem rõõmu. See on sama, nagu lennukis õpetatakse hädajuhtumite puhul - esmalt paned hapnikumaski endale, siis lapsele, et suudaksid teda aidata.

Investeeringud tulevikku. Praegu tulevikuks raha mitte kõrvale panemine oleks õigustatud ainult nendel, kellel on väga konkreetne plaan, kuidas kasvatada oma tuleviku sissetulekuid oluliselt kiiremini, kui on elukalliduse tõus. Tegelikkuses õnnestub see aga vähestel, sest oleme täiskasvanutena järjest enam seotud oma eelnevate valikutega - haridus, elukoht, perekondlik seis, laste arv. Võimalused murranguteks kahanevad kiiresti vanuse tõusuga. Seetõttu ei ole investeerimine hobi ega luksus, vaid hädavajalik kõigile, kes soovivad oma tulevikku kindlustada. Raha hoiusel või deposiidis hoidmine on selgelt kahjulik ja jääb alla inflatsioonitasemele. Näiteks on 100 000 krooni kasvanud 20 aastaga arvelduskontol keskmiselt 104 000 kroonile, tähtajalises deposiidis 162 000 kroonile, aga hajutatud riskidega aktsiafondi paigutades 673 000 kroonile.

Minul endal on pensioni III sammas alates 1999. aastast. Laste fondiplaani kahjuks ei ole. Käisin umbes kümme aastat tagasi pangas plaaniga seda sõlmida, aga siis selgitati mulle seda nii keeruliselt, et lõpuks ta jäigi tegemata. Kuna mu tütar on nüüdseks 16aastane, siis enam mul seda talle mõtet teha ei ole, sest maksusoodustus laieneb ainult vähemalt 12aastasele investeeringule. Selle asemel olen talle avanud väärtpaberikonto ning ostan püsikorraldusega iga kuu kindla summa eest osakuid juurde.

Pension, täiskasvanud lapsed, tervisemured, lapselapsed - kõik see ei olegi nii kaugel. Tulevik algab juba täna. Võtame vastutuse see rõõmsaks muuta.

Esimene samm: Alustada tasub pensioni planeerimisest, sest sellele on riik andnud kõige suuremad maksusoodustused. Elatustaseme säilitamiseks pensionipõlves on vaja terviklahendust ehk kõiki kolme pensionisammast. Pensionifondides on võimalusi mitmeid, nii konservatiivsematele kui ka julgematele investeerijatele. Kolmanda samba fondidest saab hädavajadusel ka pärast kahte aastat raha välja võtta.

Teine samm: Laste tuleviku kindlustamine. Lastele n-ö stardiraha kogumist on samuti võimalik teha maksusoodsalt elukindlustuse kaudu. Investeeringu miinimumpikkus (12 aastat) on väga sobiv kooliraha kogumiseks. Kuigi valida saab ka garanteeritud intressiga toodet, on siiski tegemist piisavalt pikaajalise rahapaigutusega, mille puhul võiks võtta ka investeerimisriski laste fondiplaani kaudu.

Kolmas samm: Et tagada kindlustunne tulevikuks (sissetuleku ootamatu katkemine, planeerimata suured kulutused, näiteks tervishoiule), tuleks raha kõrvale panna selliselt, et see ühelt poolt oma väärtust kasvataks ja teiselt poolt oleks piisavalt likviidne, et seda vajadusel kiiresti kätte saaks. Fondifondid on sobiv investeerimisvõimalus neile, kes ei soovi igapäevaselt aktsiaturgude liikumist jälgida, vaid usaldavad raha kasvatamise professionaalide hoolde.

Käesolevas artiklis toodud numbrilised näited on arvutatud ajaloolise tootluse põhjal. Ajalooline tootlus ei garanteeri sarnast tootlust tulevikus ning investeeringute hinnad võivad aja jooksul nii tõusta kui ka langeda.

Foto: Erik Prozes

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:21
Otsi:

Ava täpsem otsing