Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Finantsinspektsioon on luubi alla võtnud Ühispanga

Annika Matson 11. oktoober 2006, 10:58

Viimase kahe nädala jooksul juba teist
korda on finantsinspektsioon teinud ettekirjutuse SEB Eesti Ühispangale.

Finantsinspektsioon tegi AS SEB Ühispanga Fondidele ettekirjutuse lõpetada eksitav reklaam panga veebilehel ja meediakanalites, sealhulgas televisioonis, teatas järelevalve. SEB Ühispanga Fondide reklaamis kutsutakse kliente eksitava väite abil liituma SEB Eesti Ühispanga II samba kohustuslike pensionifondidega või pensionifondi vahetama.

Reklaamis väidetakse, et SEB Ühispanga Progressiivse Pensionifondi kliendi poolt 2002. aasta juulis fondi "sisse pandud igast 100 kroonist on tänaseks saanud juba 431 krooni." Finantsinspektsioon peab vajalikuks juhtida avalikkuse tähelepanu tõsiasjale, et SEB Ühispanga Progressiivse Pensionifondi tegelik tootlus on alates 2002. aasta juulist tänaseni olnud +47,1%, mis teeb kasvuks 100 krooni kohta ligikaudu 147 krooni, mitte 431 krooni.

"Reklaamisõnum peab olema üheselt mõistetav. Fondivalitseja peaks reklaamimisel piirduma tema enda kutsetegevusest tulenevate saavutustega," kommenteeris ettekirjutust Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kaido Tropp.

SEB Ühispanga Fondid on kohustusliku pensionifondi kasvu reklaamides töötaja enda poolt tasutud 2%-le liitnud ka osakuomanikule riigi poolt makstava osa - 4% brutopalgast. Finantsinspektsiooni hinnangul on sotsiaalmaksu seaduse alusel ülekantavate summade arvestamine ja esitamine kohustusliku kogumispensioni fondi kasvu osana põhjendamatu ja eksitav. Tegemist on osaga riiklikust sotsiaalpoliitikast, kus summade laekumine ei sõltu fondivalitseja tegevusest ega ole ainuomane ühele konkreetsele fondile. Riigi poolt makstava 4% arvestamine fondi tootluse osana ei ole põhjendatud, tekitades eksliku arusaama fondi ajaloolisest edukusest. Võimaliku eksliku arusaama läbi püütakse aga mõjutada investorite käitumist. Finantsinspektsiooni hinnangul ei ole SEB Ühispanga Fondide reklaamist võimalik aru saada, et SEB Ühispanga Progressiivse Pensionifondi tootluse sisse on arvestatud ka sotsiaalmaksu arvelt II sambasse lisatud summad.

SEB Ühispanga Progressiivse Pensionifondi reklaamteksti allosas sisaldub küll joonealune lisainformatsioon: „Andmed 01.09.2006.a. seisuga. Pensionisüsteemiga liitunu investeerib pensionifondi 2% oma brutopalgast, millele riik lisab 4 % selle inimese sotsiaalmaksu arvelt. Summale on lisandunud antud perioodi fonditootlus + 47,1 %”. Joonealuses märkuses esitatud teave on iseseisev informatsioon kohustusliku kogumispensioni sissemaksete korralduse kohta ning see ei ole üheselt mõistetavalt seotud pensionifondi tootluse arvestamise alustega. Telereklaamis on sellisel kujul esitatud põhi- ja lisateabe koosmõju hindamine sisuliselt võimatu.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. October 2006, 10:57
Otsi:

Ava täpsem otsing