Teated Põhja-Korea teisest tuumakatsetusest on ekslikud

Mariliis Pinn 11. oktoober 2006, 11:54

Teated, et Põhja-Korea on kolmapäeva hommikul
korraldanud teise tuumakatsetuse, on ekslikud.

Esmaspäeval teatas Põhja-Korea, et korraldas esimese tuumakatsetuse, ÜRO hoiatusest hoolimata. Arvatakse, et Põhja-Korea korraldab veel katsetusi, kuna esimese oli suhteliselt tagasihoidlik, peaaegu, et läbikukkumine, kirjutas Reuters.

Põhja-Korea ütles, et USA sundis neid tuumasõja ja sanktsioonide ähvardusel, tuumapommi looma.

Jaapanlased kahtlustavad, et kolmapäeva varahommikul sooritas Põhja-Korea teise katse. Jaapani peaminister Shinzo Abe, kinnitas et ta ei ole näinud andmeid, et teine tuumakatsetus oleks toimunud. Jaapani välisministri Taro Aso sõnul on neil infot, et Põhja-Korea võib teise katsetuse korraldada kolmapäeval. USA ametnike sõnul poleks mitu katset üllatus

Ekslikult võidi Jaapanis Fukushimas toimunud maavärinat tuumakatsetuseks pidada. Kuid tähendati ka seimilist aktiivsust 2 tundi enne maavärinat, kuid mis see täpselt oli, ei ole veel tuvastatud. Seismilise info ülevaatamisel ei tuvastatud Põhja-Korea piirkonnas midagi ebaharilikku.

Hiina ja Jaapan kutsusid rahvusvahelist üldsust jõuliselt reageerima. Põhja-Korea ametnik ütles, et jõuline reaktsioon toob kaasa sõja.

Teisipäeval arutasid Hiina ja Venemaa teiste ÜRO Julgeolekunõukogu vetoõigusega liikmetega, milliseid sanktsioone rakendada, et Põhja-Korea hülgaks oma tuumaprogrammi. Hiina nõudis, et ÜRO resolutsioon ei sisaldaks jõu kasutamist.

USA välisminister Condoleezza Rice ütles, et Põhja-Korea on ületanud tähtsa piiri ja maailm peab reageerima.

Inimõiguste kaitsjate sõnul peab jätkama piirkonda toiduabi andmist, sest muidu surevad miljonid tavakodanikud nälga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. October 2006, 11:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing