Õppelaen kustutatakse, kui kuupalk pole piisavalt suur

Pille Rõivas 13. oktoober 2006, 00:00

Alates sellest aastast kehtivad Euroopa Liidu uute liikmesriikide kodanikele Briti ülikoolides ülisoodsad õppetingimused. Tudengitel on võimalus võtta õppetöö maksumuse peale kuni 3000 naela õppelaenu aastas, see on ligi 70 000 Eesti krooni.

Uue kõrgharidusseaduse alusel võivad Briti ülikoolid määrata bakalaureuseõppe programmidele erinevaid õppemakse. Õppemaks võib ulatuda kuni 3000 naelani aastas, mille katmiseks saab võtta õppelaenu Student Loan Companylt.

Õppelaenu hakkab laenaja tagasi maksma siis, kui tema aastane sissetulek ületab 15 000 naela ehk ligi 350 000 krooni. See teeb kuupalgaks 29 000 krooni.

Õppelaenu tagasimaksmiseks on aega 25 aastat. Kuid kui laenaja ei hakka iialgi teenima üle 29 000 krooni kuus, siis 25 aasta möödumisel laen kustutatakse.

Juhul, kui laenaja aastapalk on näiteks 17 000 naela, siis lahutatakse sellest 15 000 naela, millest ei arvestata õppemaksu tagasimakset. Ülejäänud 2000 naela pealt moodustub laenu tagasimakse 9 protsenti.

Rahvusvahelise keele- ja hariduskeskuse Evenor konsultant Maida Insleri sõnul peavad kõik laenu taotlejad allkirjastama lepingu laenu tagasimaksmise tingimuste kohta.

Selle peavad allkirjastama ka laenuvõtja vanemad. Kui kool algab septembris, siis õige aeg laenutaotluse sisseviimiseks on juuni lõpp või juuni algus. Ehk, mida varem, seda parem.

Kohustust Inglismaale tööle jäämiseks ei ole, kinnitab Insler. Laenutaotleja laenuraha ise otseselt ei näegi, vaid see kantakse otse üle tema kooli kontole täpselt õppemaksu suuruses.

Insleri sõnul tuleb meeles pidada, et välismaale ülikooli bakalaureuseõppesse kandideerimine on aeganõudev protseduur. Kandideerimiseks on vaja täita elektrooniline UCASe (Universities and Colleges Admissions Servise - tsentraalne ülikoolidesse kandideerimise süsteem) avaldus, mis tuleb teha vähemalt 6-7 kuud enne õpingute algust. Laenu saab taotleda ka õpingute ajal.

Sel sügisel Inglismaal Wolverhamptoni ülikoolis õpinguid alustanud Helen Krupp võttis oma õpingute rahastamiseks õppelaenu, sest ilma selleta poleks ta neid õpinguid saanud endale lubada.

Esimene õppeaasta maksab 3000 naela, teine ja kolmas 1200 naela. "Kui ma ei hakka tulevikus teenima piisavalt palju palka, siis ma ei peagi seda laenu tagasi maksma," räägib Helen, kel hea palga puhul poleks tal õppelaenu tagasimaksmise vastu midagi. Siiski võiks Heleni arvates olla õppelaenu või stipendiumi summa suurem, et jätkuks raha ka elamiseks.

Kui poleks sellist võimalust võtta Inglismaal õppelaenu sealsete õppekulude katmiseks, oleks Helen alustanud õpinguid mõnes Eesti ülikoolis.

Äsja Liverpooli ülikoolis ajaloo õpinguid alustanud Kaija-Liisa Koovit kinnitab, et Inglimaal õpingute jaoks õppelaenu võtmine on kõigil Euroopa Liidu riikide kodanikel lihtne, sest neid koheldakse kui oma riigi kodanikke. Kaija-Liisa sõnul võtavad õppelaenu pea kõik tudengid ning väga väheste puhul on nende taotlus tagasi lükatud.

"Kindlasti peab arvestama, et ülikooli lõpetades on vähemalt 9000 naela suurune maksekohustus peal," ei ole Kaija-Liisa unustanud. Kuigi õppelaen on üpris suur, on raha vaja ka elamiseks ja õpikute ostmiseks.

Kaija-Liisa võttis õppelaenu ning loodab hea õppeedukuse eest järgmisel aastal saada ka koolilt stipendiumi, et vältida uut laenukoormust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:20
Otsi:

Ava täpsem otsing