Töötu peab loobuma luksusautost

Harry Tuul 13. oktoober 2006, 00:00

Nii peavad töötud sakslased varsti vahetama oma luksusautod odavamate vastu, sest kristlikud demokraadid peaksid lähiajal parlamendile esitama eelnõu, mis seab nn töötu auto hinna ülempiiriks 10 000 eurot ehk ca 156 000 krooni.

Osaliselt on tegemist populistliku ettepanekuga, sest jutud töötutest sakslastest, kes sõidavad ringi masinatega, mille hind algab 14 500 eurost ehk 227 000 kroonist, ajavad maksumaksjaid marru.

"Meie tingimustes saaks 10 000 euro eest nii uue auto kui ka paar-kolm aastat kasutatud Jaapani auto, mis meie turul on väga hinnatud," selgitas Veho Eesti kasutatud autode osakonnajuhataja Urmas Karik ja lisas, et selliseid autosid saavad osta keskmist palka saavad inimesed.

Samas ei ole 14 500 eurot maksvad autod tema sõnul luksusautod isegi Eestis. "Luksusauto algab ikkagi alates umbes 22 000 eurost ja mõne mõistes ka see ei ole luksusauto, vaid suurem, mugavam ja parema varustusega auto," selgitas ta ja mainis markidest Lexust, Honda Legendi, BMW 700 ja Citro?n C 6, mille hinnad algavad 50 000 eurost.

Tööturuameti tööturuteenuste ja -toetuste osakonna juhataja kohusetäitja Eve Kislovi sõnul Eestis varale piiranguid ei ole. "Hetkel ei ole see ka arutlusel olnud," lisas ta. "Kui inimene on kaotanud töö ja tal on olnud hea elatustase, siis ta võib ka Mercedesega sõita tööturuameti ette ja öelda, et ta otsib tööd," fantaseeris Kislov, kuid lisas, et eelkõige on küsimus, kas inimene hakkab oma staatust ära kasutama.

Sotsiaalminister Jaak Aab ei pea mõistlikuks, et riik hakkaks arvesse võtma inimese maja, korteri või auto väärtust töötutoetuse maksmisel. "Kuna töötu peab toetuse saamiseks aktiivselt tööd otsima, siis makstakse seda toetust enamasti lühiajaliselt. Ma ei leia, et inimene peaks selle aja jooksul hakkama oma vara müüma," selgitas ta.

Töötutoetusest eestlane kallist autot pidada ei saakski. Kui Eestis võib töötu maksimaalselt saada ligi 400 krooni kuus, mis järgmisest aastast kerkib 1000 kroonini, siis keskmine töötu sakslane sai juulis 766 eurot ehk ligi 12 000 krooni toetust.

Eesti valla- või linnavalitsusel on siiski võimalik piirata toimetulekutoetust, kui taotleja või tema perekonna vallas- ja kinnisasjadest piisab temale või perekonnale toimetulekuks.

"Töötud peaksid eelkõige otsima endale tööd ja senikaua sõitma odava kasutatud autoga, et kulud oleksid minimaalsed," rääkis Karik.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:20
Otsi:

Ava täpsem otsing