Valusad kaotused börsil on õpetlikud

Tarvo Vaarmets 13. oktoober 2006, 00:00

Kuusemets avastas börsi üheksa aastat tagasi mõnes mõttes üsnagi juhuslikult -ühes televisiooni majandussaates nägi ta ekraani allservas jooksmas aktsiate hindu ja liikumisprotsente. Kuna numbritest oli ta vaimustuses juba koolieas, panidki kummalised ribal eksponeeritud sümbolid mehe asja vastu huvi tundma. Üsna pea tulid ka esimesed tehingud, mille Kuusemets tegi Tallinna börsil ehitusfirma aktsiatega.

"Võtsin 10 000 krooni õppelaenu ja ostsin ehitusfirma EMV aktsiat; erilisi teadmisi mul sel ajal ei olnud," sõnas Kuusemets.

Majandusharidusega börsihuvilist paeluvad põnevus ja adrenaliin - kaua mees positsioone ei hoia, pigem vastupidi, ta aina otsib uusi võimalusi ja mõnel määral ka suuremaid riske. See on toonud nii edu kui ka suuri tagasilööke.

"Suured kaotused olid selle 11 septembri pärast. Sel ajal oli mul märkimisväärselt ostuoptsioonide, mistõttu jäin kiiresti ilma mitme kuuga teenitud kasumist," kirjeldas Kuusemets oma börsispekulandi algusaastaid. "Võtsin aina suuremaid riske ja kaotasin peaaegu kõik. Väga suurt mõistust ei olnud," annab mees endale aru, mis põhjusel portfelli väärtus peaaegu nullini kukkus.

"Üks on see, mis nad ülikoolis räägivad, teine aga tegelik elu," viitas börsihuviline õppimisele n-ö töö käigus.

USA aktsiaturgudel kaupleb Kuusemets siiani, seal lubab ta endale ka kõrgemate riskide võtmist.

"Ameerika aktsiate ostmisel kulub otsuse tegemisele 5-10 minutit - vaatan peamiselt graafikut ja otsin päeva suuremaid liikujaid. See on rohkem kasiino moodi musta-punase peale panek," ütles Kuusemets, kelle suhtumine Eesti turgu on sootuks teine.

"Eesti puhul uurin ikka majandusaruandeid, prognoose ja käibe-kasumi kasvu. Siia on mul pandud ka suuremad summad," selgitas ta.

Tallinna börsile on Kuusemets paigutanud juba üle miljoni krooni, kuigi koduturule raha investeerimises näeb ta plusside kõrval ka miinuseid.

"See on Eesti börsi probleem, et suurte kogustega ei saa kaubelda. Samas selliseid firmasid, kus käive tõuseb 50-60% ja P/E on alla 20, Ameerikas vist küll ei ole," arvas Kuusemets.

Eesti börsispekulantide seas nüüdseks üsna tuntuks saanud optsioonistrateegia "straddle enne tulemusi" võlgneb oma populaarsuse osaliselt kindlasti just Janno Kuusemetsale.

"Hakkasin LHV-foorumis sellest rääkima, tõin seal kõik oma reaalsed tehingud ära. Pärast seda tundis ka Kristjan Lepik asja vastu huvi," kõneles Kuusemets, kelle eesmärgiks oli koondada börsihuvilisi, et need siis omavahel ideesid jagaksid.

Pinget ja põnevust otsiv Kuusemets sooritab tehinguid mitmel põhjusel kolm aastat tagasi asutatud firma kaudu.

"Ostan firma kaudu, sest mul endal seda miljonit ei ole, aga firmal on. Teine pluss on ka see, et ei pea kohe tulumaksu maksma, saab raha edasi investeerida," loetles mees firma all kauplemise eeliseid.

Kuigi Kuusemetsa põhitegevuseks on aknaäri, kulutab ta väärtpaberiturgudele küllaltki palju aega. Tallinna börsi lahtiolekul tahab mees oma raha liikumistel silma peal hoida.

"Äripäeva loen iga päev, kõik neli tundi üritan ka arvuti juures olla. Proovin investeerimise ja firma juhtimise omavahel ühendada," ütles Kuusemets.

Tallinna börsil on mees viimasel ajal võite noppinud PTA ja Baltika aktsiatega, nüüd on aga tekkinud uus lemmik.

"Kõige suurema protsendi teenisingi vist PTAga. Olen ka Baltika tõusust kasu saanud", tõi mees välja paar õnnestunud tehingut.

"Nüüd on lemmikuks Saku aktsia, seda vaikselt ostan. Tooted on head ja ma ei näe, et midagi peaks käibe kasvu osas muutuma," avaldas Kuusemets oma nägemuse ning lisas, et ka õlletootja aktsia hind on võrreldes teistega vähe tõusnud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:20
Otsi:

Ava täpsem otsing