Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Eesti karmistab kontrolli seotud isikutega tehtud tehingute üle

Ivo Vanasaun 16. oktoober 2006, 00:00

Uuest aastast suureneb kontroll äriühingute ja füüsilisest isikust ettevõtjate ning nendega seotud isikute vahel toimunud tehingute üle.

On avalik saladus, et dividend ei ole ainus kasumi jaotamise viis: sama saab teha näiteks ka tehingutes ebaõigeid hindu kasutades. Seetõttu kasutavad paljud riigid nn siirdehindade reegleid.

Nimetatud reeglid kehtestati Eestis aastal 2000, kuid seni need maksuhalduri poolt laiemat kasutust leidnud ei ole. Nüüd kavatseb riik nende täitmist senisest rohkem kontrollima hakata, sealhulgas ka Eesti-siseseid tehinguid. Tulemas on uus ja põhjalikum rahandusministri määrus, mis jõustub 1. jaanuaril. Siirdehindade kontrolliks vajalikud kontrollküsimused lisanduvad uuest aastast ka maksudeklaratsiooni TSD-peavormile, muudatus on juba Riigi Teatajas avaldatud.

Kuna kaupadel ja teenustel enamasti "ühte õiget" turuhinda ei ole, siis tehakse igal konkreetsel juhul kindlaks sobivaim(ad) meetod(id), mille(de) abil arvutatakse välja vahemik, kuhu seotud isikuga tehtud tehingu hind jääma peab.

See annab ettevõtjale mänguruumi ning ta saab tehingu hinna määrata ka selliselt, et hind jääb aktsepteeritava vahemiku ühe või teise piiri lähedusse.

Kontsernisisese kulude jagamise kokkuleppe korral arvutatakse igale äriühingule langeva kulu osakaal sobiva näitaja (käive, töötajate arv, toodangu maht vms) alusel ning seal on ettevõtja mänguruum väiksem.

Määrusega sisseviidav dokumenteerimise nõue teeb ühelt poolt küll maksuhalduri töö kergemaks ja aitab siirdehinna turuväärtusega vastavust kontrollida, kuid samas aitab ka ettevõtjal oma positsiooni kaitsta.

Seejuures peavad suurettevõtjad oma tegevuse dokumenteerima põhjalikumalt, omades ühte dokumendikausta kogu kontserni ja teist konkreetse äriühingu kohta. Nende dokumendikaustad on küllaltki mahukad, sisaldades äritegevuse, omandisuhete, tehingute ja hinnapoliitika kirjeldusi.

Kriteeriume suurte ja väikeste ettevõtjate eristamiseks on mitu, tavaliselt kuuluvad nende hulka grupi konsolideeritud töötajate arv, käive ja bilansimaht.

Teiste riikide praktika näitab, et turuhinna vahemiku leidmiseks meetodi valik, rahvusvahelistest andmebaasidest võrdlusandmete otsimine, arvutuste tegemine ja analüüsi tulemuste tõlgendamine jääb spetsialistide tööks.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing