Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Armin Karu muutus Eesti rikkaimaks

Lauri Matsulevitsh 19. oktoober 2006, 00:00

Karu enda panus Olympicus on kasvanud 2,8 miljardi kroonini, mis teeb temast Eesti rikkaima mehe. Äripäeva rikaste edetabeli tänavuse esinumbri Merko omaniku Toomas Annuse vara ulatub 2,2 miljardi kroonini.

Teise kasiinoomaniku Jaan Korpusovi aktsiate väärtus on nüüd 1,5 miljardit krooni. Mõlemad mehed märkisid emissioonist aktsiaid juurde. "1450 tükki, nagu kasiinotöötajatele lubatud," täpsustas Karu.

Et kasiino oli menukas, näitas suur ülemärkimine. Müügis oli aktsiaid 1,124 miljardi krooni eest, neid märgiti 7,5 miljardi eest. Nii palju ostusoove ei ole veel ühelgi Balti ettevõtte emissioonil laekunud.

Aktsia lõplikuks märkimishinnaks kujunes 73 krooni, mis jäi pakkumisvahemiku ülemisse äärde. Ettevõtte turuväärtus ületab nüüd 5,5 miljardit krooni. IPO õnnestumisele aitas kaasa ka soodne olukord maailma aktsiaturgudel ning viimased kaks-kolm nädalat kestnud tõusulaine.

"Kui seitse korda märgiti üle, siis me suutsime rahuldada ainult 1/7 ostuhuvist," rääkis Karu entusiastlikult. "See tähendab, et osa huvi jäi rahuldamata ja järelturult hakatakse juurde ostma, mis peaks hinda tõstma," esitas ta ajakirjanikele oma nägemuse.

Lisaks Karule ja Korpusovile on kasiino uuteks omanikeks nüüd 4566 väikeinvestorit ning 40 finantsinstitutsiooni. "Investoreid oli igast vallast - tavalisi fonde, pensionifonde, kindlustusfirmasid, riskifonde," loetles Hansabank Marketsi aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Lind. Korraldajate sõnul oli suur huvi ka Ameerikas, kuid sealsetel investoritel ei olnud võimalik IPO-l osaleda. Küll aga saavad nad osta aktsiaid juba turult.

Armin Karu oli rahul, et kasiinoaktsiaid märkisid julgelt ka pensionifondid ega hakanud kahtlema kasiinoäri eetilisuses. "Loomulikult on see äri eetiline ja seaduslik," rõhutas Karu. "Nüüd on meil pensionifondid sees ning kui pensionärid käivad meil mängimas ja kaotavad, saavad nad selle raha fondi kaudu tagasi," naljatles ta.

Avalik pakkumine korraldati kõigis kolmes Balti riigis, kõige rohkem oli märkijaid Eestist. "Aga ka Leedust oli positiivne tagasiside ja mahu poolest märgiti palju," rõõmustas Lind.

Lätis oli huvi kõige väiksem, seda seletas Lind lõunanaabrite nõrga investeerimiskultuuriga. "Aga arvan küll, et järgmised ettevõtted, kes tahavad börsile tulla, võiksid mõelda ülebaltilisele pakkumisele," soovitas ta. "Eriti, kui firma on tegev kõigis kolmes Balti riigis."

Kokku jagati avalikul pakkumisel 20% aktsiatest, mis on varem lubatust vähem. "Institutsionaalses osas oli suur ülemärkimine," põhjendas otsust Lind.

Kõik ostusoovid kuni 725 aktsiani rahuldati täielikult. Kogused vahemikus 725-250 000 aktsiat rahuldati 8,1% ulatuses. Vahemikus, mis ületas 250 000 aktsiat, enam aktsiaid ei jagatud.

Kauplemine Olympic Casino aktsiatega algab eeldatavalt esmaspäeval, 23. oktoobril.

Tallinkiga saadud kaotus mind ära ei ehmatanud, tegi küll tuska, aga Olympicut ma seepärast märkimata küll ei jätnud.

Olympicu avalikust pakkumisest võtsin osa sellepärast, et ettevõttel on muljetavaldav laienemisplaan, mistõttu ta tundub olevat ka hea potentsiaaliga. Neid aspekte näevad ju ka teised investorid, seepärast arvasin, et aktsia vastu huvi peaks ikka olema.

Ise märkisin 60 000 krooni eest, tahtsin garanteeritud koguse kätte saada.

Tegelikult arvasin, et märkimistulemused päris nii head ei tule. Muidugi on taoline ülemärkimine ainult hea, sest paljudel huvilistel jäid nüüd aktsiad saamata ja nad lähevad arvatavasti turult juurde hankima.

Arvan, et esimese päeva lasen lihtsalt mööda, sest kogemused näitavad, et kohe müüma kiirustades võivad tulla valed otsused.

Ootused olid märkimisele sellised, et emissioon on populaarne, huvitav ning see märgitakse üle, kuid juhtus hoopis nii, et emissioon oli väga-väga huvitav ja väga-väga populaarne. Põhjused on siin ikka need samad, mis ma olen juba varemgi välja toonud: ettevõttel on õige motivatsioon kapitali kaasamiseks - laienemine - ning ettevõttel on väga ambitsioonikas juht.

73kroonise hinna koha võiks öelda, et puhtteoreetilises plaanis "reguleeritakse" hind võimaluse korral tavaliselt ikka sellisesse kohta, mis edastab õigeid ja positiivseid signaale. Peaaegu märkimisvahemiku ülemises servas olev hind kahtlemata selliseid signaale ka edastab.

Arvestades ülemärkimise mahtu, aktsia suure tõenäosusega esimesel kauplemispäeval ka tõuseb.

Ilmselt saab Olympicu aktsiast üks enimkaubeldavamaid aktsiaid Tallinna börsil, sest edukas emissioon oli alles esimene peatükk. Kasvuloo järgmisi peatükke jälgitakse ilmselt lausa ülima huviga.

Ilmselgelt olid tulemused ilusad, taolises mahus ülemärkimine sellise tehingu puhul on väga positiivne tulemus.

Suuri spekulatsioone ma teha ei taha, aga oleks rumal eeldada, et aktsia madalamal või isegi samal tasemel avaneb kui IPO tase.

Loogiline on eeldada, et sellise ülemärkimise korral jätkub huvi ka järelturul.

Müüjaid ei leia märkimishinna peal kuskilt, ka praegused aktsionärid ei saa müüa - seega on tee tõusule lahti.

Et väikeaktsionäridele 54 000 krooni eest aktsiaid anti, oli positiivne. Kes rohkem aktsiaid tahtis saada, võis ju märkida sugulaste kaudu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:21
Otsi:

Ava täpsem otsing