Kogemata kustutatut saab mõnda aega veel päästa

Enn Heinsoo 19. oktoober 2006, 00:00

Dokumentide kogemata kustutamise vastu abinõud ei ole, kuid õnneks on kaotatud andmeid võimalik mitmesuguste programmide abil taastada.

Selliseid probleeme esineb kindlasti ka välkmälu kasutajatel. Välkmälu on kasutusel nii fotoaparaatides, mälupulkades kui ka mp3-mängijates ja muudes taolistes seadmetes.

Kui juhtub nii, et tõmbasite sünnipäevapildid arvutisse, kustutasite need fotoaparaadist ja seejärel kogemata ka arvutist, siis näiteks programmiga FlashMemoryMagic võib enamiku piltidest kindlasti taastada.

Muidugi on võimalik taastada faile ka kõvakettalt, kuid välkmälult on see tavaliselt mitu korda kiirem ja lihtsam.

See väike programm lubab ka salvestada kõik välkmälu andmed ühte faili ning seda hiljem taastada. Nii saate näiteks salvestada diktofoni kataloogipuu oma versiooni.

Põhimõte, mis võimaldab juba kustutatud andmeid tagasi tuua, on lihtne. Kui vajutate näiteks Windowsis "delete" ning tühjendate ka prügikasti ära, siis märgib süsteem lihtsalt, et sinna, kus dokument paiknes, võib edaspidi kirjutada. Andmed jäävad alles. Ajapikku sinna ilmselt midagi ka kirjutatakse, kuid kuni seda ei ole juhtunud, saab andmeid veel päästa.

Kui muutusite nüüd murelikuks, et sellisel viisil võib ka mõni halbade kavatsustega inimene teie andmetele ligi pääseda, siis lahendusi on palju. Esiteks ei püsi andmed välkmälus kaua, kui te seda regulaarselt kasutate. Teine võimalus on andmekandja korralikult ära formaatida.

Lisaks on rida programme loodud just kõvakettalt või välkmälult kõikide andmete pühkimiseks.

Ka FlashMemoryMagic võimaldab teha sellist karmi välkmälupuhastust, kuid kui ostate endale sellise tarkvara, tasuks jälgida, et see töötaks nii kõvaketta kui ka välkmäluga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:21
Otsi:

Ava täpsem otsing