Professionaalne õhtujuht saab hakkama ka ootamatu olukorraga

Ketlin Priilinn 19. oktoober 2006, 00:00

Küsimustele vastab vabakutseline näitleja ning hinnatud õhtujuht Veikko Täär.

Kui kaua aega kulub Teil ühe ürituse ettevalmistamiseks ja millest ajakulu oleneb?

Kõik oleneb konkreetse ürituse iseloomust ja kindlasti ka ürituse korraldajate soovidest ja ootustest. Ehk siis sellest, mida üritus üldse endast täpsemalt kujutab. Püüan end asjadega alati nii hästi kurssi viia kui vähegi võimalik, aga alati tuleb igaks juhuks arvestada ka ettearvamatute olukordadega. Ei või ju iial teada, mis ürituse käigus tegelikult ette võib tulla, ole sa nii hästi kõik läbi mõelnud ja plaaninud kui tahes. Neid ootamatuid olukordi üritan vastavalt võimalusele kontrollida ja suunata.

Kuidas ürituseks ettevalmistamine täpsemalt käib - kui konkreetselt panete paika tegevused ja näiteks naljad eeskavade vahel?

Mina olen seisukohal, et mida täpsemalt ja konkreetsemalt on enda jaoks kõik asjassepuutuv eelnevalt läbi mõeldud ja paika pandud, seda suurem võimalus on seeläbi loodud spontaanseks hetkeloominguks.

Mis on ettevalmistamise juures kõige raskem?

Minu jaoks on selleks enamasti olnud konkreetse sündmuse spetsiifikasse sisse elamine. See nõuab sõltuvalt olukorrast omajagu aega ja vaeva. Üpris keeruline on olukord ka siis, kui ettevalmistamiseks tarvilik materjal korraldaja poolt jõuab minuni liialt viimasel hetkel. Väga raske on asjasse süveneda ja end kõigega vajalikul määral kurssi viia, kui selleks pole piisavalt aega antud.

Kas ürituste juhtimise käigus on ette tulnud ka äpardusi, kus kõik ei lähe päris nii nagu algselt plaanis olnud? Kuidas sellisel juhul olete toiminud?

Ikka on ka selliseid asju ette tulnud, neid juhuseid on olnud ilmselt enamikul õhtujuhtidel. Samas püüab kogemustega ja professionaalne õhtujuht kõik probleemid võimalikult elegantselt lahendada ja enamasti publik äpardusi üldse ei märkagi, vaid arvab hoopis, et see kõik oligi just niiviisi mõeldud. Selles osas on väga tähtis osata kavalalt tegutseda, äparduste tõttu ei tohi kunagi külma närvi kaotada, vaid tuleb ikka julgelt edasi minna. On ju olemas ka juhtimisvõtteid, kus fookuse hoidmiseks tehaksegi meelega valeäpardusi.

Kui pidulisteks juhtuvad olema sellised tüüpilised flegmaatikuist eestlased, kelle puhul püüa kuidas tahad, aga kaasa nad ikka ei lähe, siis kas võtate seda isiklikult?

Eestlased ei ole minu arvates sugugi mitte "tüüpiliselt flegmaatilised", see on kõigest mõnus kujund, mida ekspluateerida. Õhtu ebaõnnestumise puhul analüüsin ma alati selle enda jaoks lahti, et leida konkreetne põhjus, miks pidu ei käivitunud ning mis võis sealjuures täpsemalt valesti minna ja milliste vahendite abil oleks saanud olukorda vältida. Suures osas on see küll tõepoolest õhtu vedajas kinni, kuid päris oluliselt mõjutab asja ka koha ja stiili valik. Kui nendega on mööda pandud, ei pruugi tulemus olla kellelegi meelepärane. Tihti võib ka lihtsalt juhtuda organiseerijate soovide lahkuminekut kohaletulnute omast ja pidulised ei tunne end neile pakutud keskkonnas hästi. Sellisel juhul pole keegi otseselt asjas süüdi.

Kas Teie arvates valmistavad eesti õhtujuhid ennast enamasti piisavalt õhtu juhtimiseks ette või on halb tendents, et tööd tehakse tihti ka nii-öelda ülejala?

Professionaalsed õhtujuhid on alati võimelised jätma tegutsedes mulje, et kõik sujub justkui iseenesest, ilma selleks erilisi pingutusi tegemata. Samas tegelikult suunavad nad sealjuures kindlalt kogu sündmuse kulgu ja ei jäta midagi tähelepanuta. Minule on seni teisi õhtujuhte jälgides küll mulje jäänud, et ürituse õnnestumise nimel tehakse ka meil Eestis üpris kõvasti tööd ja valmistatakse end eelnevalt piisavalt ette, päris uisapäisa ikkagi õhtut juhtima ei minda. Sellest ei tuleks midagi välja.

Kas ja kuidas saaks ettevõte, mille üritus tulemas, omaltpoolt õhtujuhile kaasa aidata, et pidu õnnestuks?

Kõigepealt oleks kindlasti oluline põhjalikult selgitada oma üritusega seotud ootusi, rääkida lahti, mida ja mismoodi täpselt soovitakse. Õhtujuhile palju abi, kui ta teab korraldajate nägemust asjast. Sellisel juhul teab ta, mida silmas pidada ja millega arvestada, et kõik üritusega rahule jääksid. Samuti tuleks anda õhtujuhile piisavalt palju informatsiooni kõige asjassepuutuva kohta ja olla valmis temaga koostööd tegema nii palju kui vähegi võimalik.

Möödunud aasta Õllesummeril juhtis Veikko Täär Saku siidrilaval toimuvat programmi ja ta sobis meie Kiss siidri brändimaailmaga isegi väga hästi ning andis endast parima. Meie ettevõte jäi Tääriga igatahes küll väga rahule. Tegemist on äärmiselt laheda ja sõnaosava inimesega. Ta suudab kogu rahva kergesti endaga kaasa tõmmata ja tekitada üritusel just selle õige fiilingu.

Veikko Täär oli õhtujuht meie ettevõtte jõulupeol ning sai oma rolliga väga hästi hakkama, jäime kõik üritusega rahule. See oli paljuski just tänu temale õnnestunud pidu.

Täär täitis tookord ka jõuluvana rolli ja see tuli tal veel iseäranis hästi ja tõetruult välja - eks näitleja ole ikka näitleja. Kindlasti kasutaksime tema teenuseid veel ka edaspidi oma firmaüritustel, kui selleks vajadus peaks tekkima.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:21
Otsi:

Ava täpsem otsing