Saab Alcokey võitleb joobes juhtide vastu

Ardo Kalda 20. oktoober 2006, 00:00

Saab on välja töötanud lihtsalt kasutatava ja mugavalt taskusse või käekotti mahtuva seadme Alcokey ning katsetab nüüd järgmise poole aasta jooksul selle kasutamismugavust igapäevaelus.

Alcokey on mõeldud abinõuks sageneva purjuspäi juhtimise vastu ning suunatud eriti firmadele ja riigiasutustele, kellel on suur autopark. Alcokey pakub võimalust igapäevaselt kontrollida, et autojuhid ei oleks enne rooli istumist joonud ega oleks neil ka jääknähte eelmisest õhtust. Saab Alcokey jaehind on umbes 3000 Rootsi krooni.

Alcokey seade on kompaktne nagu väike mobiiltelefon ja kohandatud olemasolevast varastamisvastasest tehnoloogiast. Enne auto käivitamist peab juht lülitama sisse auto süütevõtmest eraldiseisva Alcokey seadme ja puhuma huulikusse kolm sekundit, kuni käib piiks.

Alkoholiandur analüüsib näidist ning seejärel süttib Alcokey seadmel vastavalt kas roheline või punane tuli. Rohelise tule süttides antakse auto elektroonilise kontrolli seadmele edasi signaal, et kõik on korras, ja mootori immobilisaator lülitub automaatselt välja. Kui aga süttib punane tuli, ei lubata auto mootorit käivitada.

Hingeõhunäidise saab anda juba enne autosse sisenemist, sest Alcokey seadme töötamisulatus on kuni 10 meetrit. Saab Alcokey mõõdab ka puhutava õhu temperatuuri, võimaldades eristada inimese hingeõhku näiteks alkoholikontrollist pääsemiseks õhupallist või pumbast lastud õhust.

Alkoholi tarvitanud juht võib muidugi lasta kellelgi teisel enda asemel puhuda, aga kui juhtub õnnetus ja tuleb välja, et Alcokey seadmest on kõrvale hiilitud, vastutavad nii autojuht kui ka "aitaja".

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing