Kohila vald peab lähiajal maasse kaevama 1,1 aastaeelarvet

Mariliis Pinn 24. oktoober 2006, 18:15

Et Kohila alev ja ümbruskonna suuremad
külad saaksid korraliku veevärgi ning kanalisatsiooni, peab vald lähema
kolme-nelja aastaga maa sisse kaevama 81,7 miljonit krooni oma raha, millele
peaks lisanduma 463,3 miljonit krooni.

Vallal on raske oma aastaeelarvet ületavat omafinantseeringusummat kokku saada, kirjutab Nädaline.

Kohila valla 2006. aasta eelarve kõik tulud kokku on 76 miljonit krooni. Keskkonnaministeeriumil on esialgu pakkuda vaid 257 miljonit krooni kahe europrojekti raames.

545 miljoni eest peaksid korraliku veevärgi ja kanalisatsiooni saama Kohila, Hageri, Aespa, Vilivere, Prillimäe, Salutaguse, Sutlema, Masti ja Lohu.

"Tööde edasilükkamine on tähendanud, et summad lähevad aina suuremaks. See kõik tuleb nagunii ära teha," tõdes vallavanem Hillar Kalmet.

Praeguse mudeli järgi peaks Vääna vesikonna vee- ja kanalisatsiooniprojektis osalemiseks omafinantseeringu jaoks raha laenama osaühing Kohila Maja, mille sajaprotsendiline omanik on Kohila vald.

Vallavanem Hillar Kalmeti sõnul arvutas Kohila vald välja kolme järgmise aasta maksimaalse investeerimisvõime. "Me ei tahaks laenudega viimase piirini minna, valda ei saa ju pankrotti lasta. Ka paarikümnemiljonilise investeeringu tegemine on meie jaoks korralik katsumus," nentis Kalmet.

Rahandusministeeriumi asekantsler Renaldo Mändmets ütles, et häid lahendusi tervikuna valdadele välja pakkuda pole. "Keskkonnaministeerium peaks osaliselt oma investeeringuid ümber vaatama, KIK peaks oma strateegiat ümber vaatama ja suunama investeeringuid eelkõige vee ja prügilate projektidesse. Tuleb loota jätkuvalt sellele, et majandus kasvab ja riigieelarvesse laekub rohkem raha ning selle arvelt saab raha juurde. Euroopa Liidust me lisaraha paraku ei ole saanud," tõdes Mändmets. Tema hinnangul võib kõne alla tulla osa projektide pikema perioodi peale lükkamine ja ka väiksemates asumites tööde ärajätmine.

Kohila valla murelaps on Aespa-Vilivere piirkond, kus on umbes 2300 krunti. Suviti elab sealkandis umbes 6000 inimest. Kohila valda on neist sisse kirjutatud vaid 600. Nõukogudeaegsed suvilakrundid on väikesed, vee- ja kanalisatsioonitrassidele pole neis paigus üldse ruumi jäetud, teed on kitsad. Kommunikatsioonide paikapanek eeldab võitlust maasikapeenarde, õunapuude ja marjapõõsastega. Peaaegu igal mehel on kaev, samas on ka reovee kogumise mahuti, mille seisund võib olla väga problemaatiline. Ühe mehe kaev ja teise solgiauk on kohati kümmekonna meetri kaugusel. Seis on kaunis skisofreeniline. Lisakaevusid enam juurde puurida ei lasta. Vana kaevu sulgemine maksab sama palju kui uue kaevamine, miks siis lasta neid juurde tekitada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. October 2006, 18:14
Otsi:

Ava täpsem otsing