Pühapäev 22. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Logistika põhimõisted (13. osa)

ÄP 25. oktoober 2006, 00:00

Rubriik selgitab logistikas enimkasutatavaid mõisteid, lühendeid ja väljendeid.

Lõplik laovaru (All-time stock) Laovaru, mille suurus on määratud lõppnõudluse poolt.

Lõpptellimus (All-time order) Toote elutsükli viimases faasis tehtav tellimus, mis tehakse arvestusega, et tulevikus toodet enam tellida ei saa, kuna selle tootmine lõpetatakse.

Lõpptellimus peab olema piisava suurusega, et rahuldada prognoositav nõudlus lähitulevikus.

Lükandmastiga tõstuk (Reach truck) Lükandmastiga tõstukid on ladudes enim kasutatavad tõsteseadmed. Nende eeliseks on kasutamise suur universaalsus ja paindlikkus.

Kuna tõstuki mast liigub horisontaaltasandis edasi-tagasi koos kaubaalusega, on selle tõstukiga võimalik paigutada kaubaaluseid kõrgematele riiulikorrustele distantsilt, hoiukohale sõitmata.

Alust on võimalik kallutada nii masti kui ka kahvlite abil. Kui mast on koos kaubaga eesmises asendis, toimib tõstuk vastukaalu põhimõttel, kui aga tagumises asendis, toimib see tugiratta põhimõttel.

Madala lao tehnoloogia Laotehnoloogia, mille korral kasutatakse suhteliselt madalaid kaubaaluste laoriiuleid. Riiulite kõrgus on tavaliselt 6,0-8,0 m ja vahekoridoride laius 2,7-3,5 m.

Mahuline täiteaste Mahuline täiteaste on koormaruumis paikneva kauba ruumala ja koormaruumi ruumala suhe mahuühikutes, mida väljendatakse üldjuhul protsendina.

Täiteaste näitab, kui suur osa veovahendi või veoühiku koormaruumist kubatuurist on täidetud kaubaga. 75-80protsendilist mahulist täiteastet loetakse üldjuhul heaks täiteastmeks.

Materjalivoog Materjalivoogusid määratletakse kui liikumises olevaid materiaalseid ressursse nagu tooraine, pooltooted ja valmistoodang, mille juures kasutatakse logistilisi operatsioone ehk funktsioone. Materjalivoog on toodang (kauba kujul), millele lisatakse erinevaid logistilisi või tehnoloogilisi operatsioone teatud ajaliste intervallide järel.

Materjalivoog muutub teatud kindlal ajahetkel (näiteks peatumisel laos) materjali varuks.

Materiaalne ressurss Materiaalsete ressursside all mõeldakse töö objekte nagu tooraine, pooltooted, komplekteeritavad tooted, kütus, tagavaraosad, tootmisjäätmed jne.

Mini-load-laosüsteem Mini-load-süsteemi puhul võetakse hoiuühik, milleks on üldjuhul plastist konteiner, riiuli hoiukohalt arvuti poolt juhitava riiuliliftiga. Pärast hoiukohalt võtmist viiakse hoiuühik töökohale või asetatakse konveierile, millega toimetatakse see edasi komplekteerija juurde. Mini-load-süsteem võimaldab loobuda pikkadest komplekteerimisteekondadest ja aeganõudvatest tõstetest. Puudusteks on kõrge maksumus ja piiratud tootlikkus.

Multimodaalsed veod Kombineeritud vedude liik, mille puhul kasutatakse vähemalt kaht erinevat veoviisi, ühte ja sama veoühikut ja ühte veodokumenti. Üks vedaja vastutab kogu veo eest.

Müügikate Müügi- ja ostuhinna vahe rahalises väljenduses. Arvutatakse eraldi toote, tooterühma või kogu lao kohta.

Allikas: Eesti Logistikaühing

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:22
Otsi:

Ava täpsem otsing