Ajateenijad hakkavad saama kuni 4000-kroonist kuutoetust

Mariliis Pinn 27. oktoober 2006, 15:27

Uuest aastast kehtima hakkava
kaitseministeeriumi palgareformi tulemusel hakkavad ajateenijad kuus saama 2000
kuni 4000 kroonist toetust. Samuti tõusevad keskmiselt 15 protsendi võrra
elukutseliste kaitseväelaste palgad.

Alates uuest aastast hakkavad ajateenijatest reamehed saama 2000 kuni 3000 kroonist toetust. Suurimat «palka» hakkavad saama aga need sõdurid, kes teenivad välja seersandi või aspirandi auastme – nemad hakkavad kuus saama 3500 kuni 4000 krooni, kirjutas postimees.ee.

Kaitseminister Jürgen Ligi sõnul on toetuste mitmekordistamise taga probleemid, mis kaitseministeeriumil on tekkinud kutsealuste teenistussekutsumisega.

«Paljud noormehed on jõudnud endale juba võtta pangalaenud või loonud oma firma, mistõttu üritavad nad kaitseväest kõrvale hoida,» nentis Ligi.

Kuigi pangad peatavad ajateenistuse ajaks laenude igakuised tagasimaksed, tuleb intresse samal ajal endiselt pangale maksta.

«Uute toetuste abil saaksid näiteks eluasemelaenu võtnud ajateenijad vähemalt intresse pangale maksta,» selgitas Ligi.

«Samuti on suurem toetus omamoodi moraalseks kompensatsiooniks nendele 30 protsendile noormeestest, kes ajateenistuse siiski läbivad,» lisas kaitseminister.

Samuti saavad uuest aastast keskmiselt 15 protsendi suuruse palgatõusu osaliseks elukutselised kaitseväelased, et hoida ära professionaalide lahkumist armeeteenistusest erasektorisse.

Suurim, 21 protsendi suurune palgatõus ootab ees elukutselisi reamehi, kes senise keskmiselt 5386 kroonise netopalga asemel hakkavad saama umbes 6500 krooni.

Kaitseminister Ligi tunnistas, et näiteks Scoutspataljoni värbamisega on kaitseväel tõsiseid probleeme.

«Levinud on see, et teenitakse ainult seni, kuni saadakse välismissioonil suurema palga pärast ära käia ja pärast seda siirdutakse jälle erasektorisse,» nentis Ligi.

«See palgatõus ei ole kindlasti väga suureks stiimuliks, et mitte ehitusel kellut haarata, kuid siiski suur samm edasi,» lisas Ligi.

Lisaks kaotab palgareform senised arvukad lisatasud, nagu näiteks korteri-, toidu- ja staažitasud, mis tulevast aastast hakkavad sisalduma kaadrikaitseväelaste põhipalgas.

«Esialgu jätame lisatasuna alles ainult auastmetasu, aga ka see on meil kavas kuskil 2010. aasta paiku loodetavasti kaotada,» rääkis kaitseministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsler Lauri Tumm.

Samuti toob palgareform endaga kaasa muudatused kaitseväelaste eripensionite süsteemis ning välismissioonide tasustamise korras.

«Kaitseväelased selle tagajärjel milleski ei kaota vaid pigem võidavad,» kinnitas kaptenmajor Tumm.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. October 2006, 15:27
Otsi:

Ava täpsem otsing