Osavad kombinaatorid

Kadi Heinsalu 27. oktoober 2006, 07:21

Riigikogu liikmed rahuldavad kuluhüvitiste
arvel edevusejanu ja optimeerivad makseRiigikogu liikmed kasutavad kuluhüvitisi
oma isikliku edevuse rahuldamiseks, enda ja tuttavate söötmiseks-jootmiseks ning
maksude optimeerimiseks, selgub kõigi 101 saadiku selle aasta kuluhüvitiste
aruandeid analüüsides.

"Kallid inimesed! Kui teil midagi targemat teha pole, võite sellega tegelda. Kuid ausalt öeldes ei saavuta te mitte midagi muud, kui teete kurja!," kärkis kolm aastat tagasi autojuhilubadeta autoliisija Janno Reiljan.

Tal oli tuline õigus. Kolme aasta jooksul pole Riigikogu liikmete kuluhüvitiste saamise viisis ega mentaliteedis midagi muutunud.

Nendes 101 kaustas pole mitte üksnes kuiv arvuderodu, vaid eluviis, toitumisharjumused, harrastused, moraal ja eetika. Pigem vastupidi. Süües kasvab isu. Nagu kerkiv saiatainas, on keskmise palga tõusuga kasvanud riigikogulaste palk (hetkel 34 760 krooni) ja kuluhüvitisteks ette nähtud summa (10 428 krooni). Riigikogulaste endi kulutused on kasvanud kordi suuremaks ning kaotanud igasuguse reaalse mõõtme.

Mida arvata Riigikogu Rahvaliidu liikmest Margi Einast, kelle kaustas on kinni klammerdatud peotäis Tallinna ühistransporditalonge? Või Riigikogu koha Villu Reiljanile loovutanud Rahvaliidu liikmest Koit Prantsist, kes viib valijad seminarile Pattaya ööklubisse ning viskab küsimise peale toru hargile? Isamaaliitlasest Mart Nutist, kes tangib korraga 120 liitrit kütust, täis kaks kanistrit ning kallab seda paagist paaki ning siis omakorda autosse? Kuus 7095 krooni eest mobiiliga lobisenud keskerakondlasest Evelyn Sepast või Jaanus Rahumäest, kelle Nevski katedraali taha pargitud beebi-Hummer rüüpab ahne rinnalapse moodi kütust, mille maksavad kinni maksumaksjad? Või endisest välisministrist Kristiina Ojulandist, kes laseb maksumaksjal tasuda suure osa aasta tagasi soetatud 600 000kroonise maastikuauto Lexus RX300 kasutusrendist?

Või Res Publica liikmest Nelli Kalikovast, kel jätkub moosivarga kombel nahaalsust tuua hüvituseks kütusearve koos kokakoolaga? Tõsi, pärast seda, kui Äripäev selle arve leidis, otsustas Riigikogu kantselei karastusjooki mitte hüvitada. Tule alla poleks sattunud niivõrd Kalikova, kui Riigikogu kantselei raamatupidaja, kes pahatihti satub Riigikogu liikmete pahameele alla.

Ja Janno Reiljangi liisib endiselt autot, kuigi autojuhilube tal pole. Ning esitab kuluhüvitisteks lisaks liisingule bussipiletid, taksoarved ja kopsakad kütusetšekid.

Olgugi, et Riigikogu raamatupidamine asub kõrgel katuse all ning sinna tuleb kõmpida päris tükk maad mööda koridore ja treppe, riigikogulased seda vaevaks ei pea. Parteide järgi eri värvi kaustadesse sätitud saadikute mapid täituvad võluväel tšekikuhilatega. Nendes 101 kaustas pole mitte üksnes kuiv arvuderodu, vaid siin peegeldub kõik: suhtumine, eluviis, toitumisharjumused, harrastused, kombed, moraal ja eetika.

Ehkki seadus käsib raamatupidamisse jõudnud tšekkidele märkida, millal, kus ja mis üritusel on kulutus tehtud, paljud Riigikogu liikmed vilistavad sellele. Arved on kas lihtsalt põhjendamata või seisab neil mitte midagi ütlev: Kohtumine valijatega. Palun välja maksta.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. October 2006, 09:20
Otsi:

Ava täpsem otsing