Puuetega inimestest käib tööl kümnendik

27. oktoober 2006, 16:15

Kümnendik puuetega inimestest käib tööl, ülejäänud
on mittetöötavad töövõimetus- või vanaduspensionärid, märkis sotsiaalminister
Jaak Aab täna puuetega inimeste toimetuleku ja vajaduste uuringut
tutvustades.

Puuetega inimestel on tõsised raskused toimetulekuga - nad sõltuvad enamjaolt toetustest, nende tööhõive on madalad, mistõttu on ka nende sissetulekud väikesed, ütles Aab.

Eestis on 113 000 puudega inimest ehk 8,4% rahvastikust. 16-74 aastaseid on nende hulgas 72 000. Neist kümnendik käib tööl, ülejäänud on mittetöötavad töövõimetus- või vanaduspensionärid. Tööealistes seas, vanuses 16-64 on tööga hõivatuid 17% (Eesti kogu rahvastiku tööhõivemäär on 64%).

Suur osa puuetega inimestest ei näe end töölkäijana. Püsib ka arvamus, et tööandjad ei taha selliseid inimesi palgata. Kolmandik mittetöötavaist puuetega inimestest sooviks kindlat ametit, rohkem eelistatakse osaajatööd. Tollest kolmandikust omakorda kolmandik on ka ise aktiivselt tööd otsinud.

Puuetega inimeste leibkonnaliikme keskmine kuu sissetulek on vaid kolmveerand Eesti keskmisest. 30% leibkondadest aga ongi üheliikmelised. Samal ajal on 96% küsitletuil puudest tingitult lisakulutusi – ravimitele, abivahenditele, transpordile (inimese kohta kuus keskmiselt 930 krooni).

Sotsiaalministri sõnul on puuetega inimeste tööhõive suuremaid takistusi madal haridustase. Tööandjad on Aabi sõnul tööturul toimuvast tingituna varasemast altimad palkama terviskahjustusega inimesi ning on valmis töökohti selleks kohandama. Takistuseks ei saa aga inimese tervisehäda, vaid kogemuste puudumine. Enamikul, 39% puuetega inimestest on põhi- või veel madalam haridus. Noortest, 16-24 aastastest, õpib praegu 34%, poole vähem kui riigi kõigi samaealiste seas.

Sotsiaalministeeriumi tellimusel tegi küsitluse Turu-uuringute AS.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. October 2006, 16:12
Otsi:

Ava täpsem otsing