USA suurettevõtted suruvad Venemaad WTOsse

30. oktoober 2006, 13:41

Kolmteist rahvusvahelist suurettevõtet
saatsid eelmisel nädalal USA ja Venemaa presidentidele kirja, milles kutsutakse
üles kiirendama läbirääkimiste protsessi Venemaa liitumiseks Maailma
Kaubandusorganisatsiooniga (WTO), kirjutas postimees.ee.

Vene ajaleht Kommersant kirjutab Ameerika Kaubanduskojale Venemaal viidates, et ühiskirja taga seisab kaksteist USA suurettevõtet ning Briti naftagigant Shell, millel on suured ärihuvid Venemaal, vahendab AFP.

Kaubanduskoja esindaja sõnul õhutavad ettevõtjad mõlema suurriigi liidreid viima võimalikult kiiresti lõpule bilateraalseid läbirääkimisi, võimaldamaks Venemaa ühinemist organisatsiooniga. Kirja üksikasju esindaja siiski ei avaldanud.

Kommersandi andmetel kuuluvad üleskutsele alla kirjutanud ettevõtete hulka näiteks autotootja Ford, millele kuulub autotehas Peterburi lähedal, ja lennukitootja Boeing, mis plaanib lähiajal müüa Vene lennukompaniile Aeroflot üle 20 uue lennuki.

Moskva teeb juba kümme aastat pingutusi liitumaks WTOga, olles ainus suurriik, mis sellesse organisatsiooni seni veel ei kuulu.

Neid püüdlusi takistavad aga peamiselt just vastuolud Washingtoni ja Moskva vahel mitmetes majandusküsimustes, sealhulgas autoriõiguste kaitse, rahaturgude avatuse ja põllumajandustoodangu impordi osas.

Vene läbirääkijate sõnul on suurem osa vaidlusküsimusi praeguseks juba siiski suudetud lahendada, kuid erimeelsused eksisteerivad endiselt USA loomaliha veterinaarkontrolli valdkonnas.

Venemaa liitumist WTOga võivad takistada ka mitmed Moskva majanduspoliitilised sammud, mis lääneriikide hinnangul piiravad rahvusvaheliste ettevõtete tegevust Venemaal, ning sanktsioonid ja impordikeelud Gruusia ja Moldova vastu.

Gruusia ähvardabki panna Venemaa WTOga liitumise protsessile veto vastuseks majandusblokaadile, mis Moskva selle riigi vastu oktoobri alguses kehtestas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. October 2006, 13:38
Otsi:

Ava täpsem otsing