Arhitektid on Sakala keskuse lammutamise vastu

01. november 2006, 08:38

Arhitektide Liidu aseesimees Margit Mutso
nimetab Sakala keskuse lammutamist barbaarsuseks, sest sellega irvitatakse hoone
loonud arhitekti Raine Karbi loomingu üle. Mutso väitel on praegune niinimetatud
Karla katedraal Karbi üks tippteos ning Arhitektide Liit on selle hävitamise
vastu, kirjutas SL Õhtuleht.

Paari aasta pärast peab Tallinnas praeguse Sakala keskuse asemel kõrguma uus 900 miljonit krooni maksev meelelahutuskeskus. Karla katedraaliks ristitud hoone lammutatakse lihtsalt maha.

Mutso arvates võiks meelelahutuskeskuseks ümber ehitada hoopis linnahalli.

Tallinna linnavõim andis 25. oktoobril loa lammutada 1985. aastal valminud Sakala keskus. AS Uus Sakala, mille nõukogu juhib äsja Keskerakonda astunud ärimees Peeter Rebane, tahab selle asemele rajada suure meelelahutuskeskuse. Raivo Puusepa projekteeritud hoone peaks valmima 2009. aasta alguses. Vanast rajatisest jäävad alles vaid kaitseministeeriumi taha jääv kolledžitiib ning üle Kaupmehe tänava pikenduse viiv galerii. Lammutatud hiidhoone asemele ehitatakse 1800kohalise saali, väärtfilmikeskuse, kobarkino, raamatu- ja muusikakaupluse, tantsu- ja terviseklubi, restoranide ja kohvikutega meelelahutus-hoonestu. Rebane on öelnud, et lammutamine võib alata juba detsembris.Ka Kunstiakadeemia arhitektuuriajaloo professori Mart Kalmu arvates pole praegu läbisurutav uus keskus seda väärt, et Sakala keskus maha lõhkuda. Küll teab Kalm öelda, et juba aasta tagasi lepitud kokku, et vähemalt Sakala keskuse lühtrid ja Rait Präätsa vitraaž lähevad tarbekunsti- ja disainimuuseumi hoiule. Imposantse hoone marmorviimistlus ja massiivne mööbel rändavad aga ilmselt otse prügimäele.

2004. aasta jaanuarini kultuurikeskust hallanud ASi Sakala juhi Kalle Sepa sõnul võib maja küll põlastada, kuid: "Tegelikult on hoone esinduslik, suursugune ja hästi ehitatud." Oleks kahju, kui hoone välis- ja siseviimistlust kusagil ära ei kasutataks.
Hoonestu praeguse haldaja ASi Uus Sakala juhatuse esimees Ilmar Kompus väidab, et kunstilise ja taaskasutatava väärtusega asjad siiski säilitatakse. "Alles jäävad kindlasti lühtrid ja vitraaž. Muinsuskaitsega on teema läbi arutatud ning nende nõudmistega arvestatud," lubab ta.


ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. November 2006, 08:38
Otsi:

Ava täpsem otsing