Pikaks veninud tõusutsükkel USA aktsiaturul ähvardab lõppeda

Lauri Matsulevitsh 02. november 2006, 00:00

Bloomberg kirjutab, et ralli, mis sai alguse 2002. aasta oktoobris, on kestnud 89% kauem kui keskmine tõusutsükkel. Samuti võib lõppeda ettevõtete tempokas kasumi kasv, mida on mitu aastat mõõdetud kahekohaliste numbritega.

Septembris jõudis 30 suuremat börsifirmat jälgiv Dow Jonesi indeks esmakordselt üle 12 000 punkti piiri, kuna kolmanda kvartali kasumiaruanded näitasid, et analüütikud olid prognoose kärpinud liiga palju ja liiga vara. Samuti on laiemapõhjaline S&P 500 indeks jõudnud tasemele, kus see viimati oli 2000. aastal.

"Investorid teevad panuseid, justkui oleksime järgmise majandusliku tõusulaine veerel," sõnas Julius Baer Investmenti juhatuse liige Brett Gallagher, kelle hallata on 42 miljardi dollari eest varasid. "Ma ei usu, et tulemas on tingimata see, millele turg praegu panustab."

1945. aastast alates on olnud 18 tõusuperioodi, mis on keskmiselt kestnud 781 päeva.

Kõige pikem tõusutrend vältas 1990-1998 ning see kestis 2836 päeva. Turud läksid langusse rublakriisi ajal, kui Venemaa devalveeris rubla ning loobus laenude maksmisest.

Praegune tõusulaine, mis algas 2002. aasta oktoobris, on kestnud ligi 1500 päeva. Analüüsifirma Ned Davis Research leiab statistikale tuginedes, et turud võivad peagi langusse pöörata.

2006. aasta madalaimast tasemest juunis on nii Dow kui ka S&P 500 indeks tõusnud 13%, mida Ned Davis peab tõusva turu viimaseks faasiks. Alates 1901. aastast on tõusutrendide lõpuralli kestnud 3-4 kuud, mil turg on siis tõusnud keskmiselt 14%.

Need näitajad on muidugi ajalugu ning tuleviku kohta ei saa sellest kindlaid järeldusi teha. Samas pakuvad ettevõtete majandustulemused aktsiatele üha vähem tuge. 2007. aasta esimeses kvartalis oodatakse S&P 500 indeksi aktsiatele 8,4protsendist kasumi kasvu. See tähendaks olulist kasvutempo langust 14 kvartali jooksul, mil kasumi kasv on püsinud üle 10%. 27. oktoobri seisuga on ainult 8% S&P firmadest tõstnud kasumiprognoose.

"Tegemist on korraliku seguga headest ja halbadest uudistest ning see loob olukorra, kus turg võib jätkata ülespoole liikumist," leidis Stock Tradersi almanahhi peatoimetaja Jeffrey Hirsch, kes ei pidanud tõusuperioodi pikka kestust oluliseks.

Turule on positiivselt mõjunud USA keskpanga otsus peatada intresside tõstmine. Samuti on inflatsioon kontrolli all ning nafta hind tipust üle 20% kukkunud. See annab investoritele lootust, et firmade kasumid püsivad.

Teisalt näitab ajalugu, et intresside tõstmine hakkab ettevõtete kasumeid mõjutama alles kuue kuu kuni aasta pärast.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:23
Otsi:

Ava täpsem otsing