Maris Lauri: majanduskasv võib pidurduda lähiaastail

07. november 2006, 11:04

Hansabank Marketsi täna avaldatud
Baltimaade majandusülevaatest selgub, et analüütikud ei näe tööjõupuuduse
leevendumist ka lähiaastatel ning see võib viia majanduskasvu olulise
aeglustumiseni.

Selle aasta lõpuks ennustab Hansabank Markets harmoniseeritud töötusetaseme jõudmist 4,8 protsendini, aastaks 2008 on Eestis töötuid aga vaid 3,4 protsenti.

Kuigi 2006. aasta on aga kõigi kolme Balti riigi majandustele väga hea – teises kvartalis oli Eesti majanduskasv 11,7% - näeb investeerimispank järgmise kahe aasta jooksul selle langust kaheksa protsendini.

„Nii nagu eelmiselgi aastal, on tugeva kasvu taga eelkõige sisemaine tarbimine, kuid seda toetab ka eksport. Meie ootused püsivad optimistlikud, kuigi prognoosivariandid näevad ette kasvu aeglustumist,” teatas Hansabank Marketsi makroanalüütik Maris Lauri.

Kuid optimismi kõrval kõlab tema suust ka hoiatavaid noote: „Nii Eesti kui ka Läti puhul peame vajalikuks rõhutada ka negatiivsete arengute suhteliselt suurt võimalust, mis tähendaks esialgse väga tugeva kasvu asendumist üpris tagasihoidlike kasvunumbritega - alla 5%, võimalik et vähemgi.”

Lauri ootab ka investeeringute kasvu, kuid tootmisvõimsuste nappus võib tema sõnul siiski peagi hakata majandusarenguid takistama.

„Tootmisvõimsuste nappus, eelkõige tööjõu osas, sunnib ettevõtteid nii tootmist laiendama kui ka kaasajastama, efektiivsuse tõstmine on oluliseks märksnaks nii sel kui ka järgmistel aastatel,” lisas ta.

Samuti on oodata väliskaubanduse puudujäägi kasvu kõigis Balti riikides.

„See avaldab negatiivset mõju ka üldisele välistasakaalule – jooksevkonto puudujääk kasvab nii Lätis kui ka Leedus, Eestis võib soodsate arengute puhul loota selle stabiliseerumist lähiajal. Tugev laenunõudlus suurendab pankade laenamist emapankadest ja seetõttu suureneb majanduste välisvõlakoormus jätkuvalt,” kommenteeris Lauri.

„Baltimaade majandused peavad hakkama tootma suurema väärtusega kaupu ja teenuseid, vastasel juhul toob liialt kiire palgatõus kaasa majanduste konkurentsivõime languse ning majanduskasvu järsu pidurdumise juba lähiaastail,” hoiatas Hansabank Markets.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2006, 12:48
Otsi:

Ava täpsem otsing