Aivar Sõerd: eurole ülemineku kuupäeva on raske öelda

Annika Matson 08. november 2006, 17:36

Rahandusminister Aivar Sõerd ütles
aripaev.ee-le, et lähema kahe aasta jooksul eurole üle ei minda, millal see
siiski juhtuda võiks, ei osanud ta öelda, kuna inflatsiooni saab prognoosida
vaid kaks aastat.

Esmaspäeval avaldas Euroopa Komisjon oma prognoosi, milles pakkus Eesti selle aasta majanduskasvuks 10,9 protsenti. Euroopa Liidu keskmiseks majanduskasvuks prognoosis komisjon 2,8 protsenti ning euroalas 2,6 protsenti. Järgmise aasta kasvuprotsendid on vastavalt 9,5; 2,4 ja 2,1. Seega areneb Eesti majandus täna kordades kiiremini kui Euroopa Liidu majandus.

Sõerd toonitas, et euro tuleku kuupäev sõltub inflatsioonikriteeriumi täitmisest ja Eesti praegune inflatsioonitase ei vasta Maastrichti kriteeriumile. "Eesti kõrgem inflatsioonitase on kiiresti arenevale majandusele igati loomulik ega kujuta meile ohtu," toonitas Sõerd.

Eesti euroalaga liitumise eelduseks on inflatsiooni alanemine ning selle saavutamiseks läheb aega. Teised euroga liitumise kriteeriumid Eestile probleemiks ei ole. Praeguste prognooside kohaselt ei alane inflatsioon piisavalt kiiresti, mistõttu võib ka 1. jaanuar 2009 ühisrahaga liitumiseks osutuda ebatõenäoliseks.
Eurole ülemineku täpne kuupäev saab teatavaks vähemalt 12 kuud enne ühisrahale üleminekut, et kõik saaksid vajalikud ettevalmistused lõpule viia. Valitsuse eesmärgiks on võtta euro kasutusele niipea kui vimalik.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. November 2006, 17:36
Otsi:

Ava täpsem otsing