Arco Vara otsustas loobuda Kodukolde hinnalisa küsimisest

Kadi Heinsalu 09. november 2006, 00:00

Lisaraha küsiti mitmekümnelt perelt kuni miljon krooni korteri kohta.

Arco Vara AS saatis eile keskpäeval pressiteate, milles teatas, et nõukogu ja juhatus otsustasid teisipäeva õhtul erakorralisel koosolekul võtta oma tütarettevõtte AS Kolde arendatavate Tallinna Helme 13 korterelamute ehitushindade tõusust tuleneva finantsriski ning võimaliku tegevuskahjumi enda kanda. "Sellega seoses pääsevad korterite tulevased elanikud kavandatud hinnatõusust," teatas ettevõte. Ehitajaks on Arco Vara tütarfirma Deena Ehitus.

Seda tähtsat otsust hoiti Arco Varas eile pool päeva kinni ja avalikustati alles pärast Äripäeva artikli ilmumist, mis paneb oletama, et omanikud tegid otsuse eile pärast artikliga tutvumist.

"Arco Vara õpib sellest kogemusest," ütles Arco Vara nõukogu esimees Arti Arakas. Nõukogu ja juhatus leppisid ühtlasi kokku, et muudavad arendusprojektide müügistrateegiat ning korterid pannakse müüki võimalikult hilises ehitusetapis.

"Tagame selle, et Arco Vara täidab oma lubadused tänaste ja tulevaste klientide ees, et meie poolt väljapakutud hinnad kehtivad algusest lõpuni," kommenteeris Arakas.

Möödunud nädalal teavitas AS Kolde inimesi, kes pidid Helme tänava majadesse kolima, et ehitusmaterjalide ja tööjõu hindade suure tõusu tõttu kerkib keskmine korteri ruutmeetri hind algselt 22 000 kroonilt 28 000 kroonile.

Kirurg Marge Raag, kellele korteri hind oleks tõusnud kolmandiku võrra ehk pool miljonit krooni, rõõmustas eile uudist kuuldes väga. "Ma ei suuda uskuda, ei saa olla!" kordas ta. Ka teised anonüümseks jääda soovinud korteriostjad helistasid ja ütlesid, et Arco Vara otsus oli ainuõige ja artikkel tegi mitukümmend peret õnnelikuks.

"Enamik arendajaid on pidanud hinnatõusu ajal selle mõru pilli alla neelama," ütles SRV Kinnisvara tegevjuht Margus Mändmets. Minna tarbija tasku kallale on tema sõnul halb mõte ja otsus lisaraha küsimisest loobuda oli antud olukorras ainuõige. "Kurb on siin see, et nad tegid margi täis, aga raha ka ei saanud," lisas Mändmets. SRV viimane kortermaja Osten Tor kerkis samuti ehitushindade tõusu ajal, kuid Mändmetsa sõnul jäid kahjud firma kanda.

ASi Merko Ehitus elamuehitusdivisjoni direktor Tiit Kuusik rääkis, et ehitushindade tõus on olnud raskesti prognoositav. "Seepärast saab projekti planeeritud rentaabluse tagada ainult väga hästi õnnestunud planeerimise korral ning olukorras, kus müügi ja hoone valmimise vahele jääb võimalikult lühike periood," lisas ta.

Arco Vara nõukogu esimehe Arti Arakase sõnul otsustati lisaraha küsimisest loobuda pärast suhtlemist klienditega, kuid arvestati ka meedia kriitikat.

Miks otsustasite lisaraha küsimisest loobuda ja kui suur summa jääb firma kanda?

Tegime otsuse, suheldes klientidega, keda see küsimus puudutas.

Kahjusumma suurust on hetkel raske hinnata, kuna kõik korterid pole veel müüdud ning uued müügid toimuvad loomulikult juba turutingimustel. Lõplik summa selgub, kui kõik kahjud on kokku arvutatud.

Miks seda tehti alles siis, kui Äripäev hakkas asju ajama?

Loomulikult võtsime arvesse ka pärast meie esmaspäevast pressiteadet tekkinud avalikkuse reaktsiooni, kes reageeris õigustatud pahameelega.

Me ei andnud endale aru, et pälvime oma väikese Kolde projektiga nii suurt avalikkuse tähelepanu.

Kas alguses kaaluti ka teisi variante, enne kui ostjatele lisaraha küsimiseni mindi?

Soovisime ostjatega pidada läbirääkimisi inimlikul tasandil ja probleemi arutada kui paratamatust, arvestades turul toimuvaga.

Millal selgus, et on vaja hindasid tõsta?

Paar kolm kuud tagasi selgus, et seoses viimasel ajal oodatust oluliselt kiiremini tõusnud ehitushindade tõttu eelnevalt paika pandud hindadega Kolde AS antud projekti välja ei vea.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing