Kalevi aktsia tõus jätkus järsu hüppega

Tarvo Vaarmets 15. november 2006, 00:00

Kiired ja kõrgelennulised tõusjad Tallinna börsil said eile lisa magusatootja Kalevi näol, mille aktsia tegi imelise etteaste. Rohkem kui kahemiljonilise käibega kerkis aktsia 26 krooni alla - see aga tähendab isegi viimase aja kontekstis harvanähtavat reaktiivlendu.

"Ega siin mingit olulist uudist ei ole ju tulnud, paljus on see tõus tingitud ka likviidsuse puudumisest. Samuti mõjutab aktsiat endiselt suhkrutrahvi tühistamise positiivne uudis. See näitab ettevõtet investoritele jälle usaldusväärsena," kommenteeris LHV maakler Alo Vallikivi.

Positiivsele suhkrutrahvi-uudisele lisaks teatas Kalev hiljuti ka põhimõttelisest muudatusest Põrguvälja tootmisüksusega seoses - kui varem hoonet liisiti, siis nüüd võeti selle peale laen ehk osteti välja, mistõttu saab ettevõte seda nüüd ka oma bilansis kajastada. Ka see muudatus tundub investoritele meeldivat.

Kuigi Kalevit tuntakse üldiselt just kommitootjana, tuleb põhiline kasum kinnisvaraarendusest. Juuni viimasel päeval lõppenud majandusaastaga suutis kontsern just peamiselt tänu kinnisvaratehingutele näidata pea olematut 1,2 miljoni suurust kasumit.

Välisinvestorite ja institutsioonide radarid Kalevit aga veel märganud ei ole, mistõttu aktsiat kergitavad siiski jaeinvestorid.

"Kalevi puhul teevad tehinguid pea alati kohalikud investorid, väljastpoolt ei ole juba tükk aega mingit huvi olnud. Kokku vahetas eile omanikku 84 000 aktsiat, tehti 64 tehingut, seega keskmine tehing oli ikkagi väga väike," märkis Hansabank Marketsi maakler Romet Tepper.

Vähem kui nädalaga on Kalevi aktsia oma hinnale lisanud juba neljandiku, positiivne foon kogu Tallinna börsil tundub jätkuvat. Kalevi aktsia puhul oli eilne huvi selgelt endiselt ostupoolel, ka käive oli tavapärasest mõnevõrra suurem.

"Üldiselt on käive olnud Kalevi puhul muidugi tavajuhul veelgi väiksem, eks see suhkrutrahvi tühistamine on nüüd mõjuma hakanud. See oli tulemustele oluline uudis. Aktsia hind ju kukkus pärast suhkrutrahvi määramist, nüüd on jälle teistpidi," selgitas Tepper.

Maakleri sõnu kinnitas eelmisel nädalal ka Kalevi juht Oliver Kruuda, kes tunnistas, et segadus suhkrutrahvi ümber on ettevõtte tegevust takistanud küll.

Maksu- ja tolliamet määras eelmise aasta juuni keskel Kalevi üleliigse suhkruvaru suuruseks 15,6 tonni. Kehtetuks kuulutas maksuamet otsuse eelmise nädala esmaspäeval.

Ostsin Kalevi aktsiaid umbes aasta tagasi ja pean seda kõige riskantsemaks väärtpaberiks oma portfellis.

Tolleks ajaks oli juba teada, et maksu- ja tolliamet on esitanud ettevõttele 150 miljoni krooni suuruse nõude. Lisaks oli ettevõttel kaelas Kalev

RECi poolt Keila-Joa kinnisvaratehingutega seotud kriminaalasi. Kalevi aktsiaid olen hoidnud ja hoian ka edaspidi mitmel põhjusel. Esiteks, Kalev on tuntuim kaubamärk Eestis, mis on selge konkurentsieelis. Teiseks, mõni aasta tagasi valmis Tallinna külje all Põrguväljal uus kommivabrik, mis ühe tippjuhi sõnul on iga töösturi unistus.

Suhkrutrahvist pääsemine ning Põrguvälja kompleksi väljaostmine suurendab võimalust, et Kalevil hakkab hästi minema ning kasumlikuks muutub ka põhitegevus - magusatootmine.

Tõusis ka üle 14%? Vaat seda ma ei teadnudki! Ma kodus vaadata ei saa, muidu ma ikka jälgin. See on küll huvitav, esimest korda kuulen, et nii järsku plahvatas üles.

Ta oli siin ju pool aastat ühe koha peal.

Ostsin vähemalt kaks aastat tagasi, tundus hea ettevõte. Vahepealse madalseisu ajal müügimõtteid mul pähe ei tulnud, mis ma enam müün, kui ta juba nii alla on käinud. Praegu jälle pole ju enam pärast sellist ülesliikumist mõtet juurde ka osta.

Mul on Tallinki aktsiat ka, sellega läksin päris rappa, praegu on 20kroonine puudujääk aktsia kohta. Ega sedagi praegu enam müüa pole mõtet, tegu on tehtud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing