PTA debüüt lõppes langusega

Tarvo Vaarmets 22. november 2006, 00:00

Aktsia pani liikuma eelmise nädala neljapäeval avaldatud uudis Poola jaemüügiketi ostmisest. PTA omandas tütarettevõtte Silvano kaudu Poolas seitset naistepesu poodi opereeriva Splendo Polska kogu aktsiapaki. Omandatud osalusest 10% müüdi edasi Silvano kohalikule koostööpartnerile.

Uudise peale hüppas riidetootja aktsia päevaga kümnendiku võrra kõrgemale. Sellega aga veel ei piirdutud ja aktsia jätkas tõusu ka järgnevatel päevadel. Pärast jõudsat hinnakasvu võis aga eile viimaks täheldada investorite suuremat müügihuvi ja aktsia liikus 3,1 protsendi võrra alla.

"Aktsia on viimase nädalaga tõusnud üle 20%, seega võib tänast langust seletada mõningase kasumivõtmisega. Samuti tuleks tähele panna, et suuromanikule Alta Capital Partners ei ole seatud emissioonijärgset müügikeeldu," viitas suunamuutuse võimalikule põhjusele LHV analüütik Rait Maasikas.

Eile avaldas PTA ka oma kolmanda kvartali majandustulemused. Kolme kuuga teeniti 39,8 miljoni krooni suuruse käibe juures 4,8 miljonit krooni kasumit. Eelmise aasta samal perioodil näitas ettevõtte aga 2,7 miljoni suurust kahjumit ning müüs 31,4 miljoni krooni eest.

"Kvartali tulemustele avaldasid positiivset mõju jaemüügikäibe kasv, jaemüügipindade efektiivsuse tõus ja hulgimüügikäibe kasv," selgitas PTA juht Peeter Larin aruandes.

Kuna aga sel aastal toimunud suurühinemine Silvano Fashion Groupiga muudab ettevõtte tulemusi kardinaalselt, ei saa avaldatud numbritest kaugeleulatuvaid järeldusi teha. Silvanost sai PTA tütarettevõte 16. oktoobril.

"Tütarettevõtte Silvano majandustulemusi hakatakse konsolideerima alates neljandast kvartalist," seisab aruandes.

Reedel otsustas Tallinna börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjon rahuldada PTA täiendavate aktsiate noteerimistaotluse. See tähendab, et börsil noteeriti senisele lisaks 36 miljonit aktsiat, esmalt investorinimekirjas, seejärel kõik pea 38 miljonit aktsiat põhinimekirjas. Oluliselt suurenenud aktsiate arv investoritele aga erilist muudatust kaasa ei too.

"Likviidsus oluliselt paremaks ei lähe, ta jääb ikkagi väga volatiilseks aktsiaks, sest kui vaatame aktsionäride struktuuri, siis free float (vabalt kaubeldavate aktsiate arv - toim.) on siiski väike," selgitas Hansapanga maakler Romet Tepper.

Kui aktsiapaki tohutu suurenemine ehk väikeinvestorile eriline rõõmusõnum ei ole, siis Maasika sõnul kompenseerib selle aktsiate põhinimekirjas noteerimine.

"Põhinimekirjas noteerimisega võib oodata eelkõige likviidsuse suurenemist. Üks põhinimekirjas noteerimise eeldus on vähemalt 25% vabalt kaubeldavate aktsiate olemasolu. Sellest tulenevalt võib oodata suurenenud huvi ka institutsioonide hulgas," rääkis ta.

Ka PTA juht näeb muutuses ettevõttele positiivseid mõjusid.

"Nimekirja vahetusega kasvab kindlasti investorite huvi ning tähelepanu ettevõtte suhtes ja suureneb ka aktsia likviidsus," on Larin varem öelnud.

Harju Elektri juhatuse esimehe Andres Allikmäe sõnul võtavad põhinimekirja ettevõtteid tõsisemalt just välisinvestorid.

"Põhinimekirjas olemine lisab usaldusväärsust," ütles ta septembris teemat kommenteerides. "Investorinimekirjas olemine on nagu bakalaureuseõpe, ja kui magistriks tahad saada, siis saad seda põhinimekirjas," tõi ta ilmeka paralleeli.

Baltika juhi Meelis Milderi sõnul aga kahe nimekirja vahel märkimisväärset erinevust ei ole.

"Me ei oska siin mingit vahet teha, oleme mõlemas nimekirjas olnud. Kui meil tekkis võimalus taotleda kohta põhinimekirjas, siis me loomulikult sinna ka liikusime," kommenteeris ta kaks kuud tagasi.

"Ma arvan, et olime investorinimekirjas ettevõttena sama usaldusväärne, kui me praegu oleme põhinimekirjas," sõnas Milder.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing