Gazprom tõstab Balti riikide hinna Euroopa kõrgusele

Sirje Rank 28. november 2006, 00:00

Läinud nädalal Gazpromiga hinnaläbirääkimisi pidanud Eesti Gaas ei välista maagaasi hinna tõusu tuleval aastal 260 dollarile 1000 kuupmeetri gaasi eest, kirjutas eile Vene majandusleht Kommersant viitega Eesti Gaasi müügidirektorile Raul Kotovile.

Äripäevale ütles Kotov, et tegelik hinnatõus ei pruugi nii suur olla - kõik sõltub kütteõli hinnast Rotterdami sadamas, mille järgi Eesti Gaas klientidele müüdava gaasi hinda arvutab.

Kotov möönis, et tänavu oktoobrist kodutarbijatele kehtima hakanud uutes hindades ja ettevõtjatega sõlmitud lepingutes on see hinnatõus juba sees. Küll aga pole neis lepingutes aluseks võetud ajalehes Kommersant toodud hinnataset. "260 dollarit on kõvasti suurem hinnatõusu protsent," ütles Kotov, täpsustades vaid, et hind on üle 200 dollari.

Kotovi sõnul tõuseb maagaasi hind Eestis tuleval aastal tänavusega võrreldes vähemalt 50%. Mis saab edasi, ei tahtnud Kotov prognoosida. "2008. aastal on kõik veel lahtine," ütles ta.

Gazpromi pressiesindaja Sergei Kuprijanov ütles ajalehele Kommersant, et tulevast aastast viib Gazprom gaasi hinna Balti riikides Kesk-Euroopa tasemele. Leedus tähendaks see lehe andmeil 30% hinnatõusu, 210-230 dollarile 1000 kuupmeetri gaasi eest, Lätis gaasi hinna kerkimist enam kui 50% ehk umbes 220 dollarile, Eestis 260 dollarile.

Ajalehe Vedomosti andmeil plaanib Vene gaasimonopol agressiivset hinnatõusu ka Euroopas. Plaanitud 157,8 miljardi kuupmeetri gaasi müügist Lääne-Euroopasse loodetakse laekuvat rekordilised 46 miljardit dollarit, mida on viiendiku võrra rohkem kui tänavu.

SRÜ riikidest, kus maagaasi hind tõuseb keskmiselt 210 dollarile, loodab Gazprom tuleval aastal teenida 6,3 miljardit dollarit (Ukraina välja arvatud). Summas on juba sees Valgevenele müüdava maagaasi hinna tõus 46 dollarilt 200 dollarile, millega Minsk pole veel kaugeltki nõustunud.

Venemaa elektrimonopoli ÜES juhi Anatoli Tšubaisi sõnul peaks gaasi hind vähemalt kaks korda tõusma ka Venemaal, see ei ole aga enne lähenevaid valimisi võimalik.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:27
Otsi:

Ava täpsem otsing