Bush: Eesti on meile oluline partner demokraatia arendamisel

28. november 2006, 12:20

Peaminister Andrus Ansipi kohtumisel USA
presidendi George W. Bushiga räägiti eelkõige Eesti ja USA suhetest ja
demokraatia arendamisest riikides, kes püüdlevad vabaduse ja stabiilsuse poole.

President Bush tänas Eestit kui julget ja usaldusväärset partnerit rahu, stabiilsuse ja demokraatia levitamisel, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

President Bushi sõnul on Eesti edu muljetavaldav. "Eesti on veenev näide riigist, kus tänu õigetele otsustele on toimunud kiire areng ning paranenud inimeste heaolu," ütles Bush. Ühtlasi tunnustas president meie avatud maailmavaadet ning tõstis esile Eesti lihtsat ja läbipaistvat maksusüsteemi.

Nii Bush kui Ansip tõdesid, et Eesti ja USA kahepoolsed suhted on väga head. Eriti tõstis Bush esile Eesti aktiivset panust missioonidel Iraagis ja Afganistanis. Andrus Ansip märkis, et tänaseks on Eesti missioon Afganistanis kasvanud kunagiselt viielt sõdurilt 130 meheni. Eesti riigi suurust arvestades hindas USA president sellist panust väga kõrgelt.

Mõlemale riigile on oluline ka Gruusia ja Ukraina toetamine, kus jätkusuutliku arengu saavutamiseks on hädavajalik tegeleda demokraatia edendamisega. Selles koostöös on Bushi sõnul Eestil võimalik edasi anda just oma riigi arendamise ja reformikogemust ning USAl majanduslikku tuge.

Peaminister tänas president Bushi Ameerika Ühendriikide toetuse eest Eesti iseseisvumise taastamisel ning NATO liikmeks saamisel. “Viieteistkmne aasta jooksul on Eesti arenenud abi saajast riigist abi andvaks riigiks. Meie moraalne kohustus on aidata nüüd teisi,” sõnas Ansip.

Peaminister Ansip tõstatas kohtumisel ka viisavabaduse teema. Peaministri sõnul mõistab Eesti, et viisanõue on USA-le oluline julgeoleku tagamise küsimus. “Eesti ei soovi viisavabaduse võimaldamisel allahindlust. Oleme igati kindlad, et suudame vastata kõigile nõuetele." sõnas Ansip. Ühtlasi kinnitas peaminister, et Eesti ei kujuta ohtu ei terrorismivastase võitluse ega illegaalse immigratsiooni osas.

Samuti olid kohtumisel jutuks NATO tulevik ning Riias toimuva tippkohtumise peamised teemad.

Peaminister Ansip kinkis president Bushile Skype`i telefoni. Peaministri sõnul on see kingitus sümboolse tähendusega. Skype märgib mitmeti Eesti edulugu – meie inimeste poolt ja Eestis loodud tarkvara on tänaseks levinud üle maailma ning kogunud ligi 140 miljonit kasutajat. See on suurepärane näide sellest, et Eesti on küll väike, kuid hea idee ja nutikas teostus võimaldavad edu saavutada terves maailmas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2006, 12:17
Otsi:

Ava täpsem otsing